Lakáscélú támogatás – akár hitelre is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A béren kívüli juttatások alkalmazásánál nagy sikert hozhat, ha olyan elemeket kínálunk a munkavállalóinknak, amit ők jól fel tudnak használni saját költéseik fedezetére. Évek óta szerepel a személyi jövedelemadóról szóló törvényben a lakáscélú adómentes támogatás lehetősége.


Az Szja tv. 1. sz. mellékletben leírtak szerint 2013-ban a munkáltató a folyósítás évét megelőző négy évben ilyenként – akár más juttatótól – folyósított összegekkel együtt legfeljebb 5 millió forintig terjedő összegben adhat adómentesen ilyen támogatást. Tehát figyelembe kell vennünk a máshol korábban ilyen célra kapott összegeket. Emellett korlátozás még, hogy a támogatás a vételár vagy a teljes építési költség 30 százalékáig terjedhet.

Rugalmas ösztönzés – rugalmas juttatások

A nagy érdeklődésre való tekintettel érkezik az átdolgozott kiadás!

Előrendelhető!

A juttatás kiadása hitelintézet vagy a Magyar Államkincstár útján, annak igazolása alapján történhet.

A jelenlegi szabályok szerint ez a támogatás lakás építésére, lakás vásárlására, a meglévő lakás legalább egy lakószobával történő bővítésére és korszerűsítésre használható fel.

Különösen aktuális most ezeket a szabályokat áttekintenünk, hiszen a 2014-re vonatkozó törvényjavaslat csomag kibővíteni ezeket a lehetőségeket. Amennyiben elfogadásra kerül ez a módosítás a lakáscélú adómentes támogatást a magánszemély hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetésére, törlesztésére is felhasználhatná.

Egy idén is érvényes korlátozás azonban továbbra is érvényben marad. A juttatás adómentességének feltétele, hogy a lakás mérete ne haladja meg a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigényt.

Ennek vizsgálatakor a lakásba költözők számával összevetve kell figyelnünk arra, hogy a lakás mérete és építési költsége a rendeletben foglalt értékeket nem haladja meg. Így a munkáltatói oldalról vizsgálnunk kell majd ezeket az adatokat is.

A lakás mérete megfelelő lesz

  • egy-két személy együtt költöző családtag esetén legalább egy és legfeljebb három lakószoba,
  • három személy esetében legalább másfél és legfeljebb három és fél lakószoba,
  • négy személy esetében legalább kettő és legfeljebb négy lakószoba.
HR-hez és bérhez kapcsolódó képzések

2013. 11. 20-21. Humán controlling a gyakorlatban 2013.

2013. 12. 13. Társadalombiztosítás és járulékfizetés 2014-ben

2013. 12. 16. Munkáltatók, kifizetők szja-val kapcsolatos év végi feladatai

„Minden további személy esetében fél lakószobával nő a lakásigény mértéke. Három vagy több gyermeket nevelő család esetében minden további személynél a lakásigény mértékének alsó határa fél lakószobával, de legfeljebb három lakószobáig nő, felső határa egy lakószobával nő. Kettő fél lakószobát egy lakószobaként kell figyelembe venni.”

Bár összetett adminisztrációt és nyilvántartást igényel a munkáltatótól e juttatás alkalmazása, a hitel törlesztésének támogatása új lendületet hozhat az adómentes lakáscélú támogatás megvalósításához.

 

A cikk szerzője a CafeteriaTREND magazin alapítója.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.