Mapei: februárban tovább mérséklődött a szakemberhiány az építőiparban


Februárban a munkadíjak emelkedése mellett tovább mérséklődött a szakemberhiány az építőiparban – közölte friss kutatásának eredményeit az építőipari segédanyagokat gyártó és forgalmazó Mapei Kft.

A cég idén februárban 713 építőipari szakember bevonásával készítette el a szakemberhiány mértékét vizsgáló szokásos felmérését. A kutatás alapján a Mapei Kft. megállapította, hogy az ajánlatkérés és a munka megkezdése között átlagosan 52 nap telt el idén februárban, ami 10 százalékos csökkenés a 2023-ban mért 58 napos várakozási időhöz képest.

Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője szerint fokozatosan helyreáll a szakemberek iránti kereslet és kínálat egyensúlya. Az 52 napos átlagos várakozási idő már mind a szakemberek, mind pedig a megrendelők számára tolerálható. A rövidülő várakozási idő és a csökkenő szakemberhiány hozzájárul majd a piaci élénküléshez – fejtette ki a közleményben.

A szakemberhiány megyei megoszlása változatos képet mutat. A legkevesebbet, csupán 36 napot Hajdú-Bihar vármegyében kell várni, míg Jász-Nagykun-Szolnok vármegye kiemelkedik a 89 napos várakozási idővel. Az országos átlag alatt marad a szakemberhiány Budapesten 43 napos, Pest vármegyében 47, Komárom-Esztergom vármegyében 38, valamint Fejér vármegyében 48 napos várakozási idővel.

Jelenleg kőművesekre és burkolókra kell a legtöbbet várni, átlagosan 59 illetve 57 napot. A generálkivitelezők várakozási ideje jelentős mértékben, 75 napról 53 napra csökkent. A leggyorsabban a villanyszerelők állnak rendelkezésre, 33 nap várakozási idővel. Ezután következnek a víz- és gázszerelők 41 nappal, az épületgépészek 42 nappal, és a festők 43 nappal – írták a közleményben.
A felmérés szerint az építőipari munkadíjak négyzetméterenként éves összevetésben 18 százalékkal, 10 215 forintra emelkedtek. Ennek hátterében részben a csökkenő kereslet áll, amely miatt egyes szakemberek áremeléssel próbálták ellensúlyozni bevételük csökkenését.

Hozzátették, hogy a munkadíjak terén is jelentősek a regionális eltérések, hiszen míg Budapesten 12 046, Pest vármegyében pedig 12 364 forint a szakipari munkák négyzetméterára, addig ez az összeg Észak-Alföldön 7649 forint. Nem sokkal magasabb a munkadíj a Dél-Alföldön, négyzetméterenként 7985 forint. A Közép-Dunántúlon a négyzetméterár 8410 forint, a Nyugat-Dunántúlon 8517 forint, a Dél-Dunántúl 8078 forint. Észak Magyarországon pedig a munkadíjak átlaga 8324 forint tett ki.

Markovich Béla a közleményben megjegyezte, ezek a különbségek nem csupán a szakember kínálat és kereslet dinamikáját tükrözik, hanem szorosan összefüggenek a különböző régiók gazdasági helyzetével, az ott élők jövedelmével és életszínvonalával is.

Arra is kitértek, hogy idén a megkérdezett szakemberek 60 százaléka tervez áremelést, amelynek mértéke átlagosan 12 százalék, döntésüket pedig a költségek emelkedésével indokolták.
Az építőipari segédanyaggyártás és -forgalmazás egyik legjelentősebb piaci szereplője Magyarországon a Mapei Kft., amely 1991-ben jött létre az osztrák Mapei GmbH alapításában, a Mapei S.p.A. leányvállalataként. A vállalat 245 embert foglalkoztat, forgalma 2023-ban 34 milliárd forint volt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2019. október 10.

Szakemberhiány korlátozza a mesterséges intelligencia terjedését

Meghatározó szerepet kap a mesterséges intelligencia (MI) a vállalatok jövőbeni sikerében világszerte – mutat rá az EY friss kutatása. Az intelligens megoldások, mint például a mobilasszisztensek vagy az ügyfélszolgálati chatbotok jelentősen javíthatják a felhasználói élményt. A hazai cégeknél azonban még csak kezdeti fázisban van az első MI-n alapuló szolgáltatások bevezetése.
2019. június 14.

Rugalmassággal enyhítenék a szakemberhiányt

A magyar pénzügyi vezetők mindenekelőtt rugalmas foglalkoztatási formákkal és a munkakörülmények javításával kezelnék a munkaerőhiányt. Az InfoTandem infografikája.
2022. március 4.

Az ág is húzza a kkkv-kat

Munkaerőhiány, árfolyamváltozás, anyaghiány – ez akadályozza leginkább a cégek működését, derült ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb eredményeiből, olvasható az Adó Online-hoz eljuttatott közleményben. A megfelelő szakemberek felvétele a vállalkozások több mint harmadának jelent problémát, míg az euróárfolyam változása és a járványhelyzet miatt kialakult anyaghiány nagyjából ötödüket érinti.