Márciustól támogatják a pályakezdőket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az „Első munkahely garancia” programra tartósan álláskeresők és szakképzetlen 25 év alatti fiatalok jelentkezhetnek a munkaügyi kirendeltségeken, ahol munkaadót is segítenek keresni számukra. A foglalkoztató teljes munkabér terheit fél évig vállalja át az állam, de a továbbfoglalkoztatás idejére is jár támogatás – a munkahelyvédelmi akcióterv szerint.


A múlt héten bejelentett program a fiatal munkavállalók munkaerő-piaci helyzetének javulását, az első munkahely megszerzésének elősegítését, valamint a szükséges munkatapasztalat megszerzését biztosíthatja. A program forrása a Nemzeti Foglalkoztatási Alap központi keretéből biztosított 5 milliárd Ft, március 1-től már igényelhető a támogatás.

A foglalkoztatás támogatására a rendelkezésre álló keret felhasználásáig, de legfeljebb 2013. december 31-ig van lehetőség. A decemberi támogatásra előleg igényelhető, illetve kizárólag a továbbfoglalkoztatási kötelezettség érintheti a 2014-es évet.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tájékoztatója szerint azok a 25 év alatti pályakezdők vehetnek részt a programban, akik szerepelnek a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásában, ezen belül kiemelten a szakképzetlenek vagy a tartós álláskeresők. Nem lehet bevonni a programba azokat a pályakezdő álláskeresőket, akik a tavalyi program keretében már támogatásban részesültek.

A fentiek szerinti 25 év alatti pályakezdő álláskereső gyakorlatilag a nyilvántartásba vételt követően azonnal elhelyezhető, tekintettel arra, hogy jogszabály nem ír elő ehhez szükséges előzetes nyilvántartásban töltött időt.

Támogatások

A program célcsoportjába tartozó pályakezdők elhelyezkedését a munkaügyi kirendeltségek az egyéni igényeken alapuló, a szükséges mértékű munkaerő-piaci szolgáltatással segíti elő. A szolgáltatások lehetnek munkaerő-piaci, és/vagy foglalkoztatási információnyújtás és munkaerő közvetítés, amelyek a támogatott foglalkoztatást megelőző időszakban szükségszerűek

1. Bérköltség-támogatás

A program keretei között bérköltség támogatás állapítható meg – a munkáltató kérelme alapján – a 25 év alatti pályakezdő álláskereső foglalkoztatását teljes, vagy legalább a napi 4 órát elérő részmunkaidőben történő foglalkoztatását vállaló munkáltatónak.

A támogatás legfeljebb 6 hónapos időtartamra állapítható meg. Mértéke a munkaszerződés szerinti munkabér, valamint az azt terhelő és ténylegesen átutalásra kerülő szociális hozzájárulási adó együttes összegének 100%-a. Teljes munkaidős foglalkoztatás esetén a támogatás alapjául figyelembe vehető munkabér legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér 150%-a (2013-ban ez 147.000 Ft/hó) lehet, részmunkaidős foglalkoztatás során ennek a részmunkaidő teljes munkaidővel arányos része alapján számított hányada vehető figyelembe.

2. Munkába járáshoz szükséges utazási költség megtérítése

Azoknak az álláskeresőknek, akik a munkavégzést lakó- vagy tartózkodási helyüktől eltérő településén is vállalják, a programban a bérköltség támogatás mellett a munkába járáshoz szükséges utazási költségek megtérítését is vállalja az állam.

A költségtérítés ideje megegyezik a bérköltség-támogatás idejével, mértéke a menetrend szerint közlekedő busz/vonat lakó/tartózkodási hely és a munkahely közötti viszonylatra szóló havi bérletének munkáltatót terhelő 86%-os hányada. Emellett megtéríthető az utazási költség munkavállalót terhelő 14%-os része is.

Ezzel szemben a programban sem csoportos személyszállítás, sem a személygépkocsival történő munkába járás költségeinek megtérítésére nincs lehetőség.

RODIN munkaügyi szakmai rendezvények

A munkaügyi hatóság idén kiemelten ellenőrzi a munkaidő-pihenőidő szabályait, ezért nem árt előre felkészülni. A Complex Kiadó Rodin Felnőttképzési Üzletágának március 20-i szakmai rendezvényén a munkáltatók mindent megtudhatnak a szabályok helyes alkalmazásáról. Bővebb információk és jelentkezés itt

Egyebek között a távolléti díjról és más egyéb, bérszámfejtőket érintő munkajogi kérdésekről is szó lesz április 18-án a Lurdy Konferencia és Rendezvényközpontban tartandó Bérmozaik 2013 konferencián

A támogatások további speciális feltételei

A támogatások megállapítására a munkáltató székhelye/telephelye/fióktelephelye szerinti kirendeltség jogosult.

A támogatás annak a munkaadónak folyósítható, aki az alábbi feltételekkel foglalkoztat regisztrált, 25 év alatti pályakezdő álláskeresőt teljes vagy részmunkaidőben. A foglalkoztatáshoz az alábbiak szerint állapítható meg a támogatás:

  • max. 6 hónapig: a munkabér és szociális hozzájárulási adó 100 százalékos megtérítése, legfeljebb a minimálbér másfélszerese és kapcsolódó szociális hozzájárulási adó erejéig.
  • max. 3 hónap továbbfoglalkoztatási kötelezettség. Erre az időszakra sem maradnak támogatás nélkül, hiszen érvényesíthető a Munkahelyvédelmi Akcióterv által biztosított adókedvezmény: a munkáltatói teher 28,5% helyett 14%-ra csökken bruttó 100 ezer forint bérig. A legfeljebb 180 nap munkaviszonnyal rendelkező, 25 év alatti munkavállalók esetében a részkedvezmény mértéke – 100 ezer forint – bérig a bruttó bér 28,5 százaléka a foglalkoztatás első 2 évében.

További feltétel, hogy a támogatással érintett munkavállaló felvétele a 2013. február havi átlagos statisztikai létszámhoz viszonyítva a munkavállalói létszám növekedését kell, hogy eredményezze.

A program további részleteiről a területileg illetékes járási hivatal járási munkaügyi kirendeltségein lehet érdeklődni.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.