Mennyi szabim maradt az év végére?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sokakat foglalkoztat a kérdés, el tudnak-e menni szabadságra karácsony előtt, vagy a két ünnep között. Fontos tudni: alapvetően a munkáltató dönt, akinek időben kell szólnunk.


A szabadságon belül alap- és pótszabadságot különböztethetünk meg. Az alapszabadság mértéke húsz munkanap, a legtöbb dolgozót pedig az életkor alapján járó pótszabadság is megillet. Utóbbi a Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint a munkavállalóknak 25. életévüktől jár, mértéke – egészen a munkavállaló negyvenöt éves koráig három- majd kétévenként nő.

Lényeges a szabadság számítása kapcsán, hogy amennyiben a munkaviszony év közben kezdődött vagy szűnt meg, úgy a szabadság arányos része illeti meg a munkavállalót. A fél napot elérő töredéknap egész munkanapnak számít a szabadság kiadása szempontjából, tehát amennyiben a szabadságnapok arányos kiszámítása során töredéknapot kapunk eredményül, úgy a fél napot elérő törtszám esetében felfelé kell kerekítenünk.

Társadalombiztosítás, járulékfizetés és családtámogatási szabályok

Előadók:

Farkasné Gondos Krisztina osztályvezető, OEP
Matlné Kisari Erika vezető tanácsos, NAV
Orbán Zsófia főosztályvezető-helyettes, Magyar Államkincstár

Időpont: 2014. december 16.

Részletes tematika és jelentkezés >>

Fontos tudni: a szabadságot főszabályként a munkáltató adja ki. A törvény azt is meghatározza, hogy azt a munkáltatónak legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölnie kell a munkavállalóval döntését.

A munkavállaló alapvetően hét munkanap felett rendelkezhet, azzal, hogy hét munkanap erejéig ugyan a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni a szabadságot, ám ezt a törvény alapján megteheti két részletben is. Emellett a „hétnapos szabály” a munkaviszony első három hónapjára nem vonatkozik, bár ettől a felek közös megegyezéssel eltérhetnek.

A munkáltató által már jóváhagyott szabadság sem biztos: kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a munkáltató működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a dolgozó akár szabadságáról is visszarendelhető; ez esetben a munkavállaló felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni.

Az új Pt. és az Mt. együttes alkalmazása

2014. december 16.

Dr. Berke Gyula, Dr. Pál Lajos, Tálné Dr. Molnár Erika

Ízelító a tematikából:

Megtámadhatóság és semmisség, több alanyú munkaviszonyok, a sérelemdíj és a munkajogi kárfelelősségi szabályok, általános szerződési feltételek szabályainak alkalmazása a munkajogban

Bővebb információ és jelentkezés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

4,2 százalékos a munkanélküliség

Idén júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest lényegében nem változott, 4 millió 768 ezret tett ki. A munkanélküliek száma 210 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.

2024. július 24.

A magyarok a bér alapján választanak munkahelyet

A munkavállalóknak globálisan állásuk hosszú távú biztonsága a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásánál, Magyarországon viszont a bérezés áll az első helyen – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös nemzetközi kutatásából. A mesterséges intelligencia térnyerése jól láthatóan átrajzolja a munkavállalói attitűdöket.

2024. július 24.

Több, mint 10 százalékkal nőttek a reálkeresetek

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).