Munkaidő beosztása és a rendkívüli munkaidő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaidő beosztása, a munkarend meghatározása a munkáltató feladata. Előfordulhat azonban, hogy a beosztás szerinti munkaidőn felül is dolgozniuk kell a munkavállalóknak. Ilyenkor rendkívüli munkaidőről, vagy közismert nevén túlóráról beszélünk.

Munkaidő fogalma

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) értelmében munkaidőnek a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama minősül [Mt. 86. § (1) bekezdés]. Előkészítő és befejező tevékenység körébe minden olyan feladat ellátása beletartozik, amelyet a munkavállaló munkaköréhez kapcsolódóan, szokás szerint és rendszeresen, külön utasítás nélkül köteles elvégezni [Mt. 86. § (2) bekezdés]. A bolti dolgozónak például az üzlet nyitása előtt el kell végeznie a pénztárgép beüzemelését, elő kell készítenie az üzletteret a vásárlók érkezésére, záráskor pedig el kell számolnia a kasszával. Ezeknek a feladatoknak az elvégzése az említett előkészítő és befejező tevékenységnek számít és ezáltal munkaidőnek kell tekinteni. A munkáltatóknak ezekre az időtartamokra figyelemmel kell megszervezniük a munkát.

Munkaidő-beosztás

Főszabály szerint a munkarendet a munkáltató állapítja meg, az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel [Mt. 96. § (1) bekezdés; Mt. 97. § (1) bekezdés]. A munkavállaló napi munkaidejének tartamát tipikusan a munkaszerződés határozza meg, ha pedig arról a felek nem rendelkeztek, akkor a munkaviszony általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre [Mt. 45. § (4) bekezdés]. A felek megállapodásában meghatározott napi munkaidő azt határozza meg, hogy mennyi az a munkaóra szám, amely alapján a munkavállaló munkaideje beosztható.

Ehhez kapcsolódik a beosztás szerinti napi munkaidő fogalma, amely az adott munkanapra elrendelt rendes munkaidőt jelenti [Mt. 88. § (2) bekezdés]. Ha egy pincér általános teljes napi munkaidőben dolgozik, akkor abból logikusan az következne, hogy ő naponta 8 órát dolgozik, ez azonban nem minden esetben van így. A munkáltató úgyis beoszthatja a felszolgáló munkaidejét, hogy az egyik napon 6 órát dolgozik a másik napon pedig 10 órát (természetesen figyelemmel kell lennie a pihenőidőre vonatkozó szabályokra). Ezek a beosztás szerinti napi munkaidők rendes munkaidőnek minősülnek.

Rendkívüli munkaidő és típusai

A rendkívüli munkaidő a rendes munkaidőn túli munkaidőben történő munkavégzést jelenti, vagyis olyankor kell a munkavállalónak dolgoznia, amikor alapból pihenőideje (pihenőnapja) lenne vagy éppen munkaszüneti nap van. Az Mt. meghatározásában rendkívüli munkaidőnek a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidőkereten felüli, az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő, továbbá az ügyelet tartama minősül [Mt. 107. §].

Munkaidő-beosztástól eltérő munkaidő: A munkaidő-beosztástól eltérő munkaidő a munkáltató által beosztott rendes munkaidőn felül elrendelt és előre nem beosztott munkavégzést/rendelkezésre állást jelent. Ha a dolgozó az adott napon a beosztása szerint reggel 6 órától délután 14 óráig dolgozott volna, de valamilyen munkáltatói utasításra tekintettel 16 órakor fejezte be a munkát, akkor a 14 órától 16 óráig tartó időszak az esetében beosztástól eltérő rendkívüli munkaidőnek tekintendő.

Munkaidőkereten felüli munkaidő: A munkaidőkeretben beosztható rendes munkaidő felett teljesített munka rendkívüli munkaidőnek minősül. Ha egy 6 hetes munkaidőkeretben 250 órát lehet elrendelni, de a munkavállaló 253 órát dolgozott, akkor 3 óra rendkívüli munkaideje lesz.

Elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő: Az elszámolási időszakban beosztható rendes munkaidőn túl teljesített munkavégzés (hasonlóan a munkaidőkerethez) szintén rendkívüli munkaidőnek minősül.

Ügyelet: Az ügyelet teljes tartama rendkívüli munkaidő, függetlenül attól, hogy az ügyelet alatt történik-e és mennyi tényleges munkavégzés.

Rendkívüli munkaidő elrendelése és tartama

A rendkívüli munkaidőt a munkáltató rendeli el. A rendkívüli munkaidő elrendelése nem kötelező írásban, azonban az Mt. lehetőséget biztosít a munkavállaló számára, hogy a munkáltatójától a rendkívüli munkaidő írásbeli elrendelését kérje [Mt. 108. § (1) bekezdés]. Eszerint olyan eset is elképzelhető – és csakugyan rendkívüli munkának tekintendő –, hogy a munkáltató külön utasítást nem fogalmaz meg, de elvárja vagy tudomásul veszi, hogy a dolgozó a beosztás szerinti munkaidején felül tovább dolgozik.

Az Mt. a rendkívüli munkaidő tartama kapcsán rögzíti, hogy annak mértéke évenként maximum 250 óra lehet [Mt. 109. § (1) bekezdés]. Ha a felek erről írásban megállapodnak, akkor ez az időtartam további 150 órával növelhető, ami így összesen 400 óra rendkívüli munkaidőt jelent. A munkavállaló ezt a megállapodást a naptári év végére mondhatja csak fel [Mt. 108. § (2) bekezdés]. Kollektív szerződés esetén a rendkívüli munkaidő tartama 250 óra helyett 300 óra is lehet, ezt meghaladóan pedig szintén a felek írásbeli megállapodása alapján naptári évenként legfeljebb további 100 óra rendelhető el [Mt. 135. § (3) bekezdés].

Rendkívüli munkaidő díjazása

Ha a dolgozó a rendes munkaidején felül dolgozik, akkor ezért az alapbérén felül bérpótlék vagy szabadidő illeti meg. Azt, hogy bérpótlékot vagy szabadidőt „kap” a dolgozó, főként a felek megállapodása határozza meg. A munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben, a munkaidőkereten felül vagy az elszámolási időszakon felül végzett munka esetén a bérpótlék összege 50% [Mt. 143. § (2) bekezdés]. A bérpótlék számítási alapja – eltérő megállapodás hiányában – a munkavállaló egy órára járó alapbére [Mt. 139. § (2) bekezdés]. Ha tehát a dolgozó 2 órát dolgozott a rendes munkaidőn felül és az alapbére 5000 forint/óra, akkor a 2 óra rendkívüli munkaidőre 15000 forint illeti meg. Ha a munkavállalónak a rendkívüli munkaidőért szabadidő jár, akkor azzal kapcsolatban a szabály az, hogy az nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és erre az alapbér arányos része jár [Mt. 143. § (3) bekezdés].

Abban az esetben, ha a munkáltató a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) vagy munkaszüneti napra rendel el rendkívüli munkaidőt, akkor a munkavállalónak 100% bérpótlék jár. Ha munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít, akkor a bérpótlék mértéke 50% [Mt. 143. § (4)-(5) bekezdés].


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.