Nagy hatással van a Brexit a brit munkaerőpiacra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Brexit közeledtével, a bevándorlók számának mérséklődésével egyre inkább hiánycikk q megfelelően képzett munkaerő a briteknél.

Az Európai Unió társországaiból Nagy- Britanniába érkező bevándorlók számának mérséklődésével az elmúlt egy évben jelentősen csökkent a brit vállalkozásoknál állást keresők száma is – derült ki a brit emberierőforrás-menedzserek legnagyobb szakmai szövetsége hétfőn ismertetett adataiból.

A Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) kétezer tagvállalatra kiterjedő felmérése szerint a képzett munkaerőt igénylő állások tekintetében minden területen meredeken csökkent a jelentkezők száma tavaly nyár óta. Az alacsonyabban képzett munkaerőt igénylő állásoknál átlagosan 24-ről 20-ra, a közepesen képzett munkaköröknél átlagosan 19-ről 10-re csökkent a jelentkezők száma. A toborzási nehézségekkel küzdő vállalkozások fele közölte, hogy a jelenségre válaszul béremelést hajtott végre.

A CIPD emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi hivatalos adatok szerint egy év alatt jelentősen csökkent az Egyesült Királyságban letelepedő európai uniós állampolgárok száma. Ez tovább nehezítette a munkaerő-toborzást, főleg olyan szektorokban, ahol a munkáltatók hagyományosan külföldi munkaerőt foglalkoztattak és amelyek különösen ki vannak szolgáltatva a szigetország európai uniós tagságának 2019 márciusában várható megszűnése utáni bevándorláspolitikának.

A világ legnagyobb humánerőforrás-szolgáltatója, az Adecco brit csoportja, amely segítette a kutatást, felhívta a figyelmet arra, hogy a Brexit közeledtével hiány tapasztalható a megfelelően képzett munkaerőből és nagyobb a verseny a munkaerő-piacon. A munkáltatókon pedig nagy a nyomás, hogy ne csak vonzó fizetést, hanem további juttatásokat is kínáljanak.
Reagálásában a kormány újfent hangsúlyozta, hogy az európai uniós munkavállalók jelentős mértékben hozzájárulnak a brit gazdasághoz, és azt szeretnék, ha ezek az emberek a Brexit után is Nagy-Britanniában maradhatnának. Az Egyesült Királyság EU-tagság megszűnését követően is nyitott ország lesz, olyan bevándorlási rendszerrel, amely ellenőrzést biztosít számára, de amely tárt karokkal fogadja a legtehetségesebbeket, akik készek keményen dolgozni – tette hozzá a szóvivő.

A brit statisztikai hivatal július közepén közzétett éves becslése szerint a tavaly decemberrel zárult egy évben 240 ezren érkeztek más EU-országokból tartós letelepedés céljából Nagy-Britanniába, 139 ezren viszont távoztak. A nettó bevándorlás az uniós országokból tavaly tehát 101 ezer fő volt, 2013 óta a legalacsonyabb, a távozók száma viszont éves rekordot döntött.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

12,5 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset

Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 200 forint volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.