Pontrendszer alapján dolgozhatnánk Londonban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az EU-ból való kilépésre szavaztak a britek, de mire számíthatnak azok a magyarok, akik a szigetországban dolgoznak? 


Az Egyesült Királyságban a magyar munkaerő közel 2 százaléka dolgozik, ami a régiós átlaghoz képest nem magas. A brit uniós tagság megszüntetésével minden bizonnyal változnak az uniós tagországokból származó munkavállalókra vonatkozó szabályozások. 

A Portfolio.hu elemzése szerint ugyanakkor aligha valószínű, hogy a britek hirtelen hazaküldik a több milliónyi kelet-európai vendégmunkást. Ebben az esetben ugyanis a jelenlegi 6 százalék körüli munkanálküliségi ráta mellett nem lenne elegendő munkaerő. 

Valószínűbb, hogy a már jelenleg is a szigetországban dolgozók további munkavállalása nem ütközik nehézségbe, csak a később érkezőkre vonatkozna a szigorítás és az sem biztos, hogy egyenlő lenne az EU tagországaiból, illetve a más földrészekről érkezők megítélése. 

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A kilépést szorgalmazó politikusok szerint a Brexit után egy, az ausztráliai elbírálási rendszerhez hasonló pontozásos modellt kellene alkalmazni az EU-ból érkező munkavállalókkal szemben. 

Az az elképzelés, hogy a következő, 2020-as parlamenti választásokig honosítanák meg az új mechanizmust, amelyben különböző szempontok szerint pontozásos rendszerrel bírálnák el az uniós munkavállalók letelepülési és munkavállalási kérelmeit. 

Egy ilyen rendszerrel véget vetnének a munkaerő szabad áramlásának, ugyanakkor visszamenőleg valószínűleg nem vonatkozna az EU-s munkavállalókra. A végső verzió természetesen a várhatóan hosszas tárgyalások során nagyban módosulhat. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.