Rendkívüli munka díjazása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nincs a munka világának annyi kérdést, ellenérzést és feszültséget tartalmazó rendelkezése, mint a rendkívüli munkavégzés (túlóra) elrendelése, és az azért fizetett, vagy éppen nem fizetett díjazás kérdése.
 


A legtöbb esetben nem vitatott, hogy a munkáltató jogosult a munkavállalók számára – előzetes határidő nélkül – rendkívüli munkavégzést elrendelni, de az már számos esetben kérdéses, hogy ezért milyen ellenérték illeti meg a munkavállalókat.

A leggyakoribb megoldások az alábbiak:

  • a munkáltató nem számol el túlórákat, azok nem szerepelnek sem a munkavállaló jelenléti ívén, sem bérlapján, „beépítésre kerültek a magasabb alapbérbe”;
  • a túlórák „lecsúsztatása”, azaz a munkavállalók másnap, vagy valamikor a közeljövőben annyival kevesebbet kell, hogy dolgozzanak, mint amennyit túlóráztak, cserébe sem a lecsúsztatott időre sem a túlórára nem jár külön díjazás vagy levonás;
  • túlórákért járó bérpótlék helyett átalány fizetése;
  • a túlórák kifizetése, időarányos alapbérrel és bérpótlékkal;
  • túlóra helyett „jutalom” fizetése.

A fenti módszerek tételes vizsgálata előtt – dióhéjban – érdemes áttekintetni a jogszabályi rendelkezéseket.

Főszabály szerint a munkavállalót a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként időarányos alapbér és bérpótlék illeti meg, amelynek mértéke attól függően, hogy a munkavégzésre mikor kerül sor – munkanapon, pihenőnapon vagy munkaszüneti napon – 50-100%. Így például, ha a munkavállaló pénteki munkanapján egy órával többet dolgozik, mint amennyire be volt osztva, és alapbére 1000 Ft/óra, akkor az egy óra túlórára 1000 Ft időarányos alapbérre és 50%, azaz 500 Ft bérpótlékra jogosult. Amennyiben az egy óra túlórára pihenőnapon (általános munkarendben szombaton vagy vasárnap) vagy munkaszüneti napon kerül sor, a bérpótlék mértéke 100%, azaz jelen példában 1000 Ft.

Ettől eltérően az Mt. lehetőséget ad arra, hogy a munkáltató és a munkavállaló megállapodása vagy kollektív szerződés rendelkezése alapján, a bérpótlék helyett a munkavállaló azonos mértékű szabadidőben részesüljön. Ilyen esetben a munkavállaló a túlórára időarányos alapbérét – a fenti példát követve 1000 Ft-ot – kapja, és egy óra szabadidőt kell számára biztosítani, amelyre azonban ugyancsak megilleti az alapbére. Azaz, szemben a túlórák „lecsúsztatásával”, mind a túlóra, mind a szabadidő díjazással járó időszaknak minősül. Amennyiben a munkavállaló számára pihenőnapon elrendelt rendkívüli munkavégzés miatt a munkáltató másik pihenőnapot biztosít, úgy a 100% bérpótlék helyett 50% bérpótlékot továbbra is fizetnie kell a túlórákra.

A túlórákra fizetendő bérpótlék helyett a munkaszerződésben – azaz a felek közös megegyezésével – átalány is kiköthető. Azaz, a felek megállapodhatnak, hogy bérpótlék helyett a munkavállalót minden hónapban egy fix összeg (például 10.000 Ft) illeti meg, függetlenül attól, hogy teljesített-e egyáltalán rendkívüli munkavégzést az adott hónapban, vagy sem. Ebben az esetben az elszámolás némileg leegyszerűsödik, ugyanakkor figyelemmel kell lenni arra, hogy az átalány kikötése kizárólag a bérpótlékra vonatkozhat, azaz a túlórákra járó időarányos alapbér – az első példában szereplő egy órára az 1000 Ft – továbbra is megilleti a munkavállalót. Az átalány csak a bérpótlékot váltja ki, a ledolgozott órákra járó alapbért nem.

Ahogyan a fenti szabályokból kitűnik, az a) és b) pontban szereplő módszerek biztosan nem felelnek meg a jogszabálynak. A c) pont, az időarányos alapbér kifizetése mellett jogszerű, míg a d) pont biztosan megfelel a törvényi rendelkezéseknek.

Ugyan összegszerűségében az e) pontban szereplő megoldás, azaz a jutalom fizetése rendkívüli munkavégzés helyett, nem eredményezi azt, hogy a munkavállalók rosszabbul járnának, de tekintettel arra, hogy ez a megoldás minden esetben a jelenléti ívek vezetését is érinti, és a kifizetésre nem a megfelelő jogcímen kerül sor, ezért jogszerűnek nem tekinthető. Ráadásul magában hordozza annak a kockázatát, hogy egy esetleges ellenőrzés során fény derül a „hiányzó” túlórákra és azok ellenértékének kifizetésére kötelezik a munkáltatót, annak ellenére, hogy azokat valójában már – jutalomként – kifizette a munkavállalóknak.

Egy esetben képzelhető el, hogy a „túlóra” nem kerül jogszerűen ellentételezésre, ez pedig a munkavállaló kötetlen munkarendben történő foglalkoztatása, de ekkor – tekintettel arra, hogy a munkavállaló maga osztja be munkaidejét – valójában nem beszélhetünk a szó szoros értelmében vett rendkívüli munkavégzésről, és az Mt. maga is kizárja az arra vonatkozó szabályok alkalmazását.

A rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatban fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a munkavállaló az azért járó munkabért az általános elévülési időn, azaz három éven belül bármikor követelheti.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.