Tanulmányi szerződés megkötése, mint a munkaviszony létrejöttének feltétele


A Kúria egy friss döntésében kimondta, hogy ha a munkaviszony létesítésének a feltétele a tanulmányi szerződés megkötése és a felek akarata kölcsönösen a munkaszerződés megkötésére irányult, akkor nem állapítható meg, hogy a munkáltató kötelezte a munkavállalót a tanulmányok elvégzésére. Ezért ilyen esetben a tanulmányi szerződés megkötése nem tilos.

Releváns jogszabály:

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

A tényállás

A munkavállaló (alperes) és a munkáltató (felperes) 2017 novemberében határozott idejű munkaszerződést kötöttek egymással. A felek a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg tanulmányi szerződést is kötöttek, amely alapján a munkavállaló 3 hónapos továbbképzésen vett részt. A tanulmányi szerződés alapján a munkáltató 3 millió forint értékben nyújtott támogatást (képzés költségei, távolléti díj, egyéb támogatás) a munkavállalónak, aki ezért cserébe pedig vállalta, hogy a képzésen részt vesz, azt megfelelő eredménnyel elvégzi és a munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg a képzés befejezését követő 24 hónapig. A felek ezt követően két felnőttképzési szerződést is kötöttek egymással, amely alapján a képzések költségeit teljes egészében a munkáltató finanszírozta. Ezen előzmények után a munkáltató 2018 januárjában felmondott a munkavállalónak, valamint elállt a tanulmányi szerződéstől és tájékoztatta őt, hogy 1,5 millió forint visszafizetési kötelezettsége áll fenn a tanulmányi szerződése alapján. A munkáltató indoklásában kifejtette, hogy a munkavállaló a képzés vizsgáján és azt megelőzően nem megfelelő magatartást tanúsított, ami a vizsgaszabályzat és egyúttal a tanulmányi szerződés, valamint a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettség megszegésének minősül.

Kereset és ellenkérelem

A munkáltató a keresetében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 229. § (6) bekezdése alapján a nyújtott támogatás arányos része (vagyis 1,5 millió forint) és annak kamata megfizetésére kérte kötelezni a munkavállalót. A tanulmányi szerződések kapcsán az Mt. rögzíti, hogy nem köthető tanulmányi szerződés, ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót [Mt. 229. § (2) bekezdés b) pont]. A tárgy szerinti ügyben a munkáltató már a pályáztatási eljárás során is felajánlotta a munkavállalónak a képzésen való részvételt, így keresetében arra hivatkozott, hogy a munkavállaló saját elhatározásából kezdte meg tanulmányait, így a felek között létrejött szerződés nem tekinthető semmisnek. A munkavállaló a munkáltató ezen állítását vitatta az ellenkérelmében és előadta, hogy álláspontja szerint a képzésen való részvétel kötelező volt, így a megállapodás semmis.

Felülvizsgálati eljárás és a Kúria döntése

A Kúria a felülvizsgálati eljárás során – a másodfokú bírósággal egyetértve – megállapította, hogy a munkavállaló munkakörének betöltéséhez szükséges volt a tanulmányi szerződés szerinti ismeretek megszerzése és az alperesnek lehetősége volt még a munkaszerződés aláírása előtt átgondolni, hogy kíván-e ilyen feltételek mellett munkaviszonyt létesíteni. Az azonban, hogy a képzés elvégzése a munkáltató érdekét is szolgálta, nem értékelhető úgy, hogy a tanulmányi szerződés megkötésére a munkáltató kötelezése alapján került volna sor, sokkal inkább a felek kölcsönös akarata szerint. Ezt támasztja alá az is, hogy a munkáltató mindvégig anyagilag támogatta az alperest, a tanulmányait fizette, valamint egyéb juttatásokat is biztosított a részére. Ezen indokok alapján a Kúria a tanulmányi szerződést a felek között érvényesen létrejött megállapodásnak tekintette és megállapította, hogy a munkáltató oldalán felmerült érdek nem azonos a munkáltatói kötelezéssel.

A Kúria azt is megállapította, hogy a bíróságok nem vizsgálták meg kellőképpen, hogy a képzés időtartama alatt a munkavállaló ellátta-e a munkakörét, végzett-e munkát, valamint, hogy hogyan került sor az elszámolásra a felek között. Ennek megfelelően a Kúria a másodfokú bíróság azon rendelkezését, amely alapján a munkavállalót 1,5 millió forint és annak kamata megfizetésére kötelezte hatályon kívül helyezte és a bíróságot új eljárásra és új határozat meghozatalára kötelezte. A Kúria döntése szerint kizárólag ezen bizonyítási eljárás lefolytatása után tud a másodfokú bíróság a kereseti kérelemről és annak összegszerűségéről mindenre kiterjedő és megalapozott döntést hozni.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.