Végkielégítés, felmentési idő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy munkaviszony megszüntetésének lebonyolítása sokszor embert próbáló feladat. Munkáltatói felmondás esetén különösen kényes helyzet alakulhat ki, a volt munkavállaló ilyenkor hajlamos rég elfeledett sérelmeket is a munkáltató terhére róni. A végkielégítés és a munkavállaló munkavégzés alóli felmentése a jogalkotó által a munkáltatói felmondáshoz kapcsolt olyan jogintézmények, melyek alkalmasak arra, hogy munkavállaló esetleges hátrányos helyzetét ellensúlyozzák, segítsenek feloldani a benne meglévő rossz érzéseket. A munkáltató a végkielégítés és a felmentés szabályainak betartásával gördülékenyebbé teheti a munkaviszony megszüntetését, amivel esetenként egy költséges és körülményes munkaügyi pert is megelőzhet. Különösen igaz ez a végkielégítés esetében, hiszen az a relatíve hosszabb ideje fennálló munkaviszonyok megszüntetéséhez kapcsolódik. 


Munkáltatói felmondás esetén a munkáltató köteles a munkavállalót legalább a felmondási idő felében felmenteni a munkavégzési kötelezettség alól. A felmentési idő alatt a munkavállaló nem csupán munkavégzésre, de a munkáltató rendelkezésére állásra sem kötelezhető.  Általános gyakorlat, hogy a felmentést a munkáltató a felmondási idő második felére időzíti, azonban ez nem feltétlenül felel meg a törvényi előírásoknak. A felmentés a volt munkavállaló sikeres munkakeresésének elősegítését szolgálja, ezért azt a kérésének megfelelő időben, de legfeljebb két részletben kell kiadni.

A felmentési idő hossza az adott esetben érvényes felmondási idő hosszától függ. Amennyiben tehát a felek a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban Mt.) által meghatározott 30 napos felmondási időt kötötték ki, a felmentés időtartama legalább 15 nap. Ha azonban a felek hosszabb vagy rövidebb felmondási időt kötnek ki, amire lehetőségük van, akkor a felmentési idő ehhez az időtartamhoz igazodik. A felmentési időt naptári napokban kell meghatározni. A munkáltató dönthet úgy, hogy a felmondási idő felénél hosszabb időre, akár annak teljes tartamára is felmenti a munkavállalót munkavégzési kötelezettsége alól. Kölcsönzött munkavállalók esetén a felmentés a felmondási idő egészére nézve kötelező. A felmentés elrendelésekor a töredéknapot teljes napként kell figyelembe venni, vagyis ha a felmondási idő fele pl. 7,5 nap, akkor a munkavállalót 8 napra szükséges felmenteni a munkavégzés alól. Amennyiben a felmondási idő valamilyen okból (pl. keresőképtelenség) nem a felmondás közlését követő napon kezdődik, a felmentést sem lehet azt követően elrendelni, a munkavégzés alóli felmentést minden esetben a felmondási idő alatt kell alkalmazni. 

A munkavállalót a munkavégzés alóli felmentés idejére távolléti díja illeti meg. Ez alól kivételt képeznek azok az esetek, amikor a munkavállalónak munkabér egyébként sem jár vagy jogszabály ettől eltérően rendelkezik. Megjegyzendő, hogy amennyiben a munkavállalót végleg felmentették a munkavégzés alól, elszámoltak vele és kifizették a felmentési időre járó bérét, de később olyan ok merül fel, amely alapján a juttatás már nem illetné meg a munkavállalót (például keresőképtelenné válik és táppénzre lesz jogosult) nincs lehetőség a kifizetett munkabér visszakövetelésére. 

 

A végkielégítés egyfajta kompenzációja a munkaviszonyban eltöltött éveknek, biztosítja a munkavállaló anyagi biztonságát a munkaviszony megszűnését követő időszakban. Végkielégítés bizonyos tartamú munkában töltött idő után akkor illeti a munkavállalót, ha munkaviszonya a munkáltató felmondásával, annak jogutód nélküli megszűnésével vagy jogviszonyváltás következtében szűnt meg. Ezen felül jár végkielégítés többek közt abban az esetben, amikor a munkavállaló felmondására a munkáltató személyében bekövetkező változás miatt kerül sor vagy a munkavállaló indokláshoz kötött azonnali felmondással szüntetni meg a munkaviszonyt. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából döntő jelentőségű a munkaviszonyban töltött idő hossza, ennek az időtartamnak a megállapításánál a felmondás közlésének napja az irányadó. Nem számít munkában töltött időnek az a 30 napot meghaladó időtartam, amikor a munkavállaló keresőképtelen volt. Ez alól a szabály alól kivételt képez, tehát a végkielégítés alapjául szolgáló időhöz hozzászámítódik: a szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából kiadott fizetés nélküli szabadság valamint a tényleges önkéntes katonai szolgálat első három hónapja.

A végkielégítés mértékét az Mt. 77. § (3) bekezdése határozza meg, a rendelkezésből kiolvasható, hogy adott tartamú munkával töltött idő után hány hónapra járó távolléti díjat kell kifizetni a volt munkavállalónak. A hatályos szabályok alapján a munkavállalónak legalább 3 évet kell a munkavállalóval munkaviszonyban eltöltenie, hogy végkielégítésre legyen jogosult.  Ha a munkáltató a nyugdíjkorhatár elérését megelőző 5 évben mond fel a munkavállalónak, a végkielégítés mértéke nő. A munkáltató nem köteles végkielégítést fizetni, ha a munkavállaló a munkaviszony megszűnésekor már nyugdíjas vagy a felmondást a munkavállaló magatartása vagy nem egészségügyi okkal összefüggő képessége indokolta. 

A felek munkaszerződésükben csupán a munkavállaló előnyére térhetnek el a végkielégítés törvény által meghatározott szabályaitól. Ezzel szemben kollektív szerződés szabadon állapíthat meg a végkielégítésre vonatkozó rendelkezéseket, akár a munkavállaló hátrányára is eltérhet, a jogosultságot feltételhez kötheti, határozott idő lejárta esetére is kikötheti. 

[htmlbox Opus_Simplex]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.