Vendégmunkásokat akar az MGYOSZ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) kidolgozott egy javasalatot az egyre súlyosbodó munkaerőhiány leküzdésére. Ennek egyik része a kulturálisan beilleszthető, szakképzett vendégmunkások bevonása – írja az Index. 


A gyáriparosok szerint a probléma sokrétű. Egyrészt a munkaerőpiacra belépő generációk kisebb létszámúak, mint az onnan kilépők, gyorsul a munkavállalási célú kivándorlás, ezzel párhuzamosan ugyanakkor a hazai vállalkozások nagy része nemzetközileg nem versenyképes, gyenge a technológiai és a munkaszerzvezés színvonaluk, ezért nagy a munkaerőigényük. 

Egyes ágazatokat kiemelten sújt a szakképzett munkaerő hiánya, ilyen például az idegenforgalom, a vendéglátás, az építőipar, vagy az IT-szektor. Szintén probléma, hogy csökkent az álláskeresők száma is, ráadásul ezek nagy része nem rendelkezik képzettséggel, ezért a versenyszférában nehezen tud elhelyezkedni. 

Még ennél is súlyosabb gondot jelent, hogy romlik a munkaerő minősége és az oktatás színvonala is, amit például jól jelez a Pisa felmérések romló eredménye. 

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A gyáriparosok szerint a cél a negatív trend megállítása és lassú megfordítása lehet és ezen átmeneti időszak alatt minden lehetséges módon kezelni kell a munkaerőhiányt annak érdekében, hogy a gazdaság működőképes maradjon. 

Az MGYOSZ ezért többek között a kulturálisan beilleszthető, szakképzett, nagyjából 250 ezer fős külföldi munkaerő bevonását, a reálbérek differenciált, a vállalkozások jövedelemtermelő képességével összhangba hozott emelését, a munkáltatói terhek csökkentését, a közmunka programban foglalkoztatottak egy részének a vesrenyszférába történő átsegítését, a belföldi mobilitás élénkítését, a képzések fejlesztését és a költségvetési szférában dolgozók számának csökkentését javasolja – írja az Index


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.