Beérkezett a 150 milliomodik online számla


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyes ügyletek áfa értékétől függetlenül már minden, vállalkozások közötti számlát lát az adóhivatal, amely a július 1-e előtti időszakhoz képest havonta átlagosan majdnem tízszer annyi számlát jelent – közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Míg 2019 novemberében 2,3 millió számláról érkezett adat az adóhivatalhoz, addig idén novemberben ez a szám már csaknem 20 millióra emelkedett. A növekedés oka pedig az, hogy idén július 1-től kapcsolt újabb fokozatba az online számlarendszer, azóta ugyanis minden, vállalkozások közötti számláról, még a 100 ezer forint alatti áfatartalmúakról is adatot kell szolgáltatni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV).

Izer Norbert elmondta, hogy az online számlarendszer jubileumi, 150 milliomodik számláját gyerekjátékokról állították ki. A számlán többek között kalózhajós kirakók, kislány hajdíszek és többféle kisautó is szerepelt.

Az e-szja után, amely mintegy 5,5 millió magánszemély válláról veszi le a bevallás kitöltésének a nyűgét, most a vállalkozók adózási feladatai válnak könnyebbé azzal, hogy az online számlarendszer adatait felhasználva 2021 nyarától mintegy félmillió vállalkozásnak ajánlja ki a NAV az áfabevallási tervezetét.

Egyben az online számlarendszer nemcsak a gazdaság fehérítését segíti, használatával több, fontos digitális szolgáltatás is elérhetővé válik. Így például 2021-től könnyedén át lehet térni az elektronikus számlázásra. Gyakorlatilag egyetlen kattintás az online számlarendszerben, és a beküldött adatok elektronikus számlaként is funkcionálhatnak. A papírszámláról áttérők ezzel a kattintással számlánként hétszáz forintot spórolhatnak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. március 28.

Hamarosan jön az újragondolt eÁFA

Idén ősszel várhatóan végre elindulhat az automatizált áfabevallás tesztelése, és 2024-re tervezik a rendszer élesítését. Az eÁFA szolgáltatás bevezetését 2021-re tervezték, de az utolsó pillanatban elhalasztották. A fejlesztés azonban az elmúlt időben is folytatódott az eredeti koncepció továbbgondolásával, a gép-gép kapcsolat megteremtésével. „Az automatizált rendszerek használata egyelőre nem lesz kötelező, de mindenkinek megéri legalább követni egyenlege alakulását. A saját számítás és a NAV tervezet közötti eltérésekre is érdemes ránézni, ugyanis ezek olyan hibákra mutathatnak rá, amelyek adóellenőrzésre való kiválasztást generálhatnak.” – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.

2023. március 28.

Hogyan kell ellenőrizni az üzleti partnereket?

A gondosan eljáró gazdasági szereplőktől elvárható, hogy még a szerződéskötés előtt tájékozódjanak üzleti partnerükről, meggyőződjenek üzletfelük megbízhatóságáról.

2023. március 28.

Rendezvényszervezés és az áfa

Magyarországon is különbséget kell tenni az adóalanyok és nem adóalanyok között nyújtott szolgáltatások tekintetében, valamint a komplex és a belépést biztosító szolgáltatások tekintetében.