Három tőzsdei cég éves beszámolóját kifogásolja a könyvvizsgálója


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) mostantól minden évben közzéteszi azon tőzsdei cégek listáját, amelyek éves jelentése olyan beszámolót tartalmaz, amelyet könyvvizsgálójuk minősített véleménnyel látott el.

A tőzsdei társaságok többsége április végéig, határidőben publikálta éves jelentését, amelynek kötelező része a kibocsátók beszámolóinak vizsgálatára jogosult független könyvvizsgáló jelentése is. Az auditorok fontos védelmi vonalnak számítanak, véleményük meghatározó információ lehet a befektetőknek egy kibocsátó megítélésében – közölte Barnóczki Péter jegybanki igazgató.

Kommunikációs eszközt vetnek be

A jogszabályok szerint az éves jelentés közzététele akkor is szabályszerűnek minősül, ha a beszámolóval kapcsolatban a könyvvizsgáló korlátozott véleményt, ellenvéleményt fogalmazott meg vagy egyenesen visszautasította a véleménynyilvánítást.

Ilyen könyvvizsgálói kifogás akkor születik, ha az auditor lényeges hibás állítást talál a kibocsátó pénzügyi kimutatásában vagy nem szerezhetett elegendő és megfelelő bizonyítékot annak valós pénzügyi helyzetéről.

A jegybank a jogszabályok alapján nem hozhat intézkedést az éves jelentésüket ilyen formán szabályszerűnek minősülő módon közzétevő kibocsátókkal szemben. Kommunikációs eszközökkel ugyanakkor érdemes felhívni a befektetők figyelmét a könyvvizsgálói jelzésekre – húzta alá Barnóczki Péter.

Melyik cégek érintettek?

Az MNB ezért saját honlapján, a https://www.mnb.hu/felugyelet/piacfelugyelet/a-tozsdei-kibocsatok-2021-evi-beszamoloihoz-kapcsolodo-konyvvizsgaloi-velemenyek linken, a jelentések elérhetőségét is tartalmazó listát tesz közzé az érintett kibocsátókról, és erre a továbbiakban évente külön is felhívja a figyelmet.

Mint az igazgató elmondta, a 2021. évi éves jelentéseknél az Első Hazai Energia-portfolió Nyrt. esetében a könyvvizsgáló korlátozott véleményt fogalmazott meg. A FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyrt., illetve a NORDTELEKOM Távközlési Szolgáltató Nyrt. auditorai pedig visszautasították a véleménynyilvánítást a kibocsátók éves beszámolóihoz.

A jegybanki oldalon a minősített könyvvizsgálói vélemények mellett a minősítés nélküli könyvvizsgálói vélemények is elérhetők. Emellett az is nyomon követhető, hogy mely tőzsdei cégek részvényeinek kereskedését függesztette fel az MNB. Az OTT-ONE Nyrt. mellett jelenleg a SET GROUP Nyrt. áll ilyen típusú felügyeleti intézkedés hatálya alatt. Utóbbi társaság helyzete annyiban különleges, hogy egyelőre egyáltalán nem rendelkezik 2021. évi éves beszámolóval – mondta Barnóczki Péter.

Nem foglalnak állást

Az igazgató nyomatékosította, az MNB által most közzétett, egyébként is nyilvános információk nem jelentenek állásfoglalást vagy értékítéletet, hiszen ez nem feladata az MNB-nek. Kezdeményezésével a jegybank erősíteni kívánja a kibocsátókkal kapcsolatos átláthatóságot, és a maga eszközeivel hozzá kíván járulni a befektetők védelméhez.

Emlékeztetett, hogy a jegybank azonnal kibocsátói felügyeleti intézkedést hoz, szükség esetén bírságot szab ki, legvégső eszközként pedig fel is függesztheti a BÉT-en a közzétételeit jogszabálysértő módon késedelmesen, nem szabályszerűen vagy egyáltalán nem teljesítő piaci szereplőket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Csökkent az AutoWallis árbevétele és nyeresége

Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Adózás utáni eredménye 1,48 milliárd forint lett, 70 százalékkal csökkent a tavalyi első negyedévhez képest – közölte a vállalat pénteken.

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.