IFRS a kicsiknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kisebb vállalkozások sajátosságait a Nemzetközi Beszámolási Standardok is figyelembe veszik: így született meg az IFRS SME (small and medium enterprises) standard.


Az IFRS rendszerének egyik legnagyobb alkalmazhatósági korlátját jelentette, hogy az IFRS kifejezetten a nagyvállalatok számviteli rendjének szabályozására szolgál. A kis- és középvállalkozások az IFRS SME standard alkalmazásával egy sokkal egyszerűbb, de IFRS-alapú számviteli keretrendszer alapján is elkészíthetik a pénzügyi kimutatásaikat.

Az IFRS SME előnyei:

  • magasabb szintű összehasonlítási lehetőséget ad a kimutatásokat, beszámolókat felhasználóknak,
  • erősíti a kis- és középvállalkozások elszámolásai, beszámolói iránti bizalmat,
  • csökkenti a nemzeti számviteli előírásoknak való megfelelés jelentős költségeit.

A kis- és középvállalatok (SME) definiálása

Az IASB szándékosan kizárta azt, hogy a vállalati mérethez kötődjön a kis- és középvállalkozás meghatározása. Az SME standard megfogalmazása alapján kis- és középvállalkozásnak minősülnek azok a gazdálkodó egységek, amelyeknek nincs nyilvános elszámolási kötelezettségük (public accountibility), és általános célú pénzügyi kimutatásokat tesznek közzé. Így nem alkalmazhatják az IFRS SME standardot akis- és középvállalkozások, amennyiben tőzsdén jegyzettek. Egyebekben nem az IASB-nek, hanem az adott ország törvényalkotóinak, szabályozó szervezeteinek kell döntést hoznia arról, hogy az IFRS SME alkalmazása az adott országban kötelező, lehetőség vagy éppen tilos. Az általános iránymutatás szerint azt, hogy a gazdálkodó a teljes IFRS-t vagy az IFRS SME-t alkalmazza, inkább a pénzügyi kimutatásokat felhasználók köre, mint az üz­leti tevékenység jellege kell, hogy meghatározza.

A teljes IFRS és az IFRS SME standard főbb eltérései

Az IFRS SME öt típusú egyszerűsítést tartalmaz a teljes IFRS-hez képest:

  1. A kis- és középvállalkozások szempontjából nem releváns témák törlése (például nem kell közbenső pénzügyi beszámoló készíteni, illetve az értékesítésre tartott eszközök fogalma és speciális számviteli szabályainak alkalmazása eltörlésre került)
  2. A számviteli elszámolási választási lehetőségek megszüntetése (például az ingatlanok, gépek és berendezések, valamint az immateriális javak esetében nem választható az átértékelési modell)
  3. Egyszerűsített módszerek a megjelenítésre és értékelésre (például a hitelfelvételi költségeket vagy a kutatási és fejlesztési költségeket ráfordításként kell elszámolni)
  4. A teljes IFRS közzéteendő információinak jelentős szűkítése
  5. Az angol nyelv egyszerűbb alkalmazása a minél jobb érthetőség érdekében

A teljes pénzügyi kimutatás tartalma az IFRS SME szerint

A teljes pénzügyi kimutatásnak az alábbi elemeket kell tartalmaznia:

  • a)pénzügyi helyzet kimutatása (mérleg) a forduló­napra vonatkozóan,
  • b)átfogó eredménykimutatás,
  • c)tőkeváltozások kimutatása,
  • d)cash flow-kimutatás,
  • e)megjegyzések.

Az IFRS SME standard részletes szabályait Madarasiné Dr. Szirmai Andrea mutatja be a Számviteli Tanácsadó 2013/01. számában megjelent cikkében. Az IFRS alkalmazásáról mindet megtudhat a RODIN 2013. április 9-i szakmai rendezvényén.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.