Így kell elszámolni a pénztárgéptámogatást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Számviteli Tanácsadó 2013/10. számában megjelent esettanulmány az online pénztárgépek beszerzéséhez nyújtott támogatás számviteli elszámolására ad mintát.


Könyvviteli elszámolás az eladónál

Az eladónál a számla alapján a teljes, támogatással nem csökkentett – általános forgalmi adót nem tartalmazó – eladási árat a számviteli elszámolásban az értékesítés nettó árbevételeként, a hozzá kapcsolódó áfát pedig fizetendő áfaként kell könyvelni.

A számlában szereplő támogatási összeg úgy csökkenti az üzemeltető által fizetendő összeget, hogy az üzemeltetőnek a támogatás összegében fennálló, állammal szembeni követelését névértéken engedményezi az eladóra azért, hogy az eladó ezen követelés átvételéből származó kötelezettségét be tudja számítani a pénztárgép eladása miatt az üzemeltetővel szemben fennálló követelésébe. Az engedményezés és a beszámítás jogszabály alapján automatikusan elvégzendő művelet, arról – a pénztárgép értékesítésről kiállított számlában való feltüntetésen kívül – külön számviteli bizonylatot nem kell kiállítani.

A beszámítás után a pénztárgép fennmaradó eladási árát pénzeszközzel (vagy bármely más elfogadott módon) rendezni kell. 

Könyvviteli elszámolás az üzemeltetőnél (vevőnél)

A vevőnél a pénztárgépet beruházásként a teljes – támogatással nem csökkentett – számla szerinti értéken kell a könyvviteli nyilvántartásba felvenni.

A pénztárgép beszerzéséhez kapott támogatást fejlesztési célra kapott támogatásként kell a rendkívüli bevételek között kimutatni, és azt a számviteli törvény szabályai szerint időbelileg elhatárolni, majd feloldani.

A pénztárgép számla szerinti vételárából a támogatás összegének megfelelő részt nem kell a vevőnek kifizetnie, hanem azt a jogszabály [a 16/2013. (VI. 3.) NGM rendelet] előírása alapján az eladóra engedményezettnek és a számla szerint fizetendő  összegbe beszámítottnak kell tekinteni.

Az online pénztárgépekhez kapcsolódó támogatás számviteli elszámolását könyvelési tételekkel, számpéldával Tóth Mihály mutatja be a Számviteli Tanácsadó 2013/10. számában megjelent esettanulmányában.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.