Informatikával a csalások ellen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár sokan reménykedtek abban, hogy az informatikai rendszerek elterjedésével a csalások visszaszorulhatnak, a valóság azt mutatja, hogy ennek épp az ellenkezője történt. Új eszközök, módszerek jelentek meg, és ezáltal a visszaélések száma, illetve mértéke is megnövekedett.


A korrupciót mint jelenséget lehetetlen teljes mértékben megszüntetni. A visszaélési háromszög modellje szerint minden visszaélés elkövetésénél a következő három tényező együttesen van jelen: lehetőség, motiváció (nyomásgyakorlás) és önigazolás (a szabályszegés elfogadhatóvá magyarázása).

A motiváció és az önigazolás megszüntetéséhez elengedhetetlen a megfelelő felső vezetői iránymutatás szervezeti kultúrába történő beépítése. A lehetőség megszüntetése, bár a leghatékonyabb megoldás a visszaélések megelőzésére, egyben a legnehezebben megvalósítható is, hiszen nincs olyan ésszerűen és a kialakítás és üzemeltetés költségeinek figyelembevételével megvalósított ellenőrzési környezet, amely az összes létező kockázati tényezőt teljesen kezelni tudná.

Az informatikai rendszerek növekvő bonyolultsága számos új csalási sémát tesz lehetővé, így e rendszerek egyre több biztonsági kockázatot rejtenek magukban. A csalásfelderítésre kidolgozott informatikai módszerek kiterjednek, illetve támogatják a csalások és visszaélések vizsgálatát az alábbi területeken:

  • Megelőzés: a rendszerbeállítások, tranzakciók vizsgálatával, a megfelelő preventív kontrollok  megtervezésével csökkenteni lehet a visszaélési lehetőségeket.
  • Monitorozás: a rendszerbeállítások, tranzakciók vizsgálatával utólag fel lehet tárni a csalásokat vagy visszaélésre utaló jeleket.
  • Nyomozás: a rendszerbeállítások, tranzakciók célirányos vizsgálatával fel lehet tárni a megtörtént csalások részleteit, mértékét és kiterjedését.

A csalások és visszaélések felderítésénél számos gyakorlati problémával kell szembenézni. A vizsgálat során olyan személynek kellene elvégeznie az elemzéseket, aki nem érintett az adott ügyben.

Nincs olyan személy, aki átlátná az érintett rendszerek adatstruktúráját, ami a sikeres elemzések egyik nélkülözhetetlen alapfeltétele. Ezen tudás sokszor csak a rendszert bevezető szakértőknél van jelen, akik féltve őrzik ezen „titkot”. Ebből következően, ha változnak az informatikai rendszerekben lévő üzleti folyamatok, akkor a kapcsolódó folyamatok kontrollmonitorozását támogató riportokat is módosítani kell.

A rosszul bevezetett informatikai rendszerekben a helytelen beállítások következtében a felhasználók felfedezik a rendszerek gyenge pontjait, így a feltárt lehetőségekből előbb-utóbb konkrét visszaélések is keletkeznek.

A vállalatok az informatikai eszközök hatékony alkalmazásával felvehetik a küzdelmet a csalások, visszaélések visszaszorítása érdekében, egyrészt a meglévő kontrollkörnyezet automatizálásával, illetve hatékonyabbá tételével, másrészt pedig az olyan adatok rögzítésével, melyek segítséget nyújthatnak a későbbi hatékony felderítésben. Ajánlatos rendszeresen (néhány évente) egy megelőző átvilágítást elvégezni, hogy a tulajdonosok, illetve a vállalat vezetése pozitív megerősítést kapjon arról, hogy az üzleti folyamatok megbízhatóan működnek, a csalásokkal és visszaélésekkel kapcsolatos kockázatok menedzselése megfelelően történik.

Számvitel és adózás a gyakorlatban 2014 – Két időpontban

1. nap: Számvitel a gyakorlatban 2014

Megtudhatja, hogyan kell elszámolni a behajtási költségátalányt, a pénztárgépek beszerzéséhez kapott állami támogatást vagy a transzferár-korrekciót. Értesülhet, hogyan módosultak a beszámolókészítés szabályai felszámolás és végelszámolás esetén.

2. nap: Adózás a gyakorlatban 2014

Fő adónemek szabályaiban bekövetkezett változások, KATA, KIVA, EVA, helyi adók, gépjárműadó változásai és a reklámadó, egyéb, az adóalanyokat érintő évközi változások.

A két napos képzés mérlegképes könyvelőknek vállalkozási szakon 16 kreditpontot ér!

További részletek és jelentkezés:

2014. szeptember 24-25. és 2014. november 11-12.

Az egyes napokra külön-külön is jelentkezhet!

Nagy Péter a cikkében bemutatja azokat az informatikai eszközöket, amelyek segíthetnek felvenni a küzdelmet a csalások és visszaélések visszaszorítása, illetve felderítése érdekében. A cikk a Számviteli Tanácsadó 2014/06. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Kisokos a fiktív számlákról

Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.

2024. szeptember 4.

Mit tartogat az IFRS 18?

A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.

2024. augusztus 28.

Számlázást érintő érdekességek 2.

Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.