Júlustól új közfelügyelet alatt a könyvvizsgálók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012 decemberében az Országgyűlés új rendelkezéseket vezetett be a könyvvizsgálati közfelügyeleti rendszer tekintetében. 2013. július 1-jétől a könyvvizsgálói közfelügyeleti feladatokat – a jelenleg működő Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság helyett – egy, a Kormány által rendeletben kijelölt szervezet látja el.


Az új közfelügyeleti rendszer működése

Az új rendszer alapját egy könyvvizsgálói közfelügyeleti feladatokat ellátó szervezet, egy hatóság jelenti, amely a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottságot felváltva – a Magyar Könyvvizsgálói Kamara közreműködésével – működteti a könyvvizs¬gálói közfelügyeleti rendszert. Ezt a közfelügyeleti szervezetet a Kormány 2013. július 1-jétől rendeletben jelöli ki. A jogszabály a 226/2013. (VI. 24.) Korm. rendelet.

A módosítás nem eredményezi a közfelügyeleti feladatok ellátásának, illetve a Kamara ebben betöltött szerepének jelentős megváltozását. Lényegében a korábbi feladatok ellátásához a közfelügyeleti hatóság már nem csupán a kamarai törvényben biztosított jogosítványokkal, hanem hatósági jogi személyként más törvények által is biztosított jogosítványokkal is élhet.

A módosítások a közfelügyeleti rendszer finanszírozását is érintik. A jövőben a közfelügyeleti rendszer forrását nemcsak az állami költségvetésből származó források jelentik, hanem a Kamara által fizetett közfelügyeleti díj is a rendelkezésére áll.

2013. július 1-jétől a Kamara minden évben a kamarai tagok által juttatott éves tagdíjakból, könyvvizsgálói szervezetek által megfizetett hozzájárulási díjakból származó bevétele 5 százalékának megfelelő közfelügyeleti díjat fizet a közfelügyeleti hatóságnak.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

A közfelügyeleti hatóság által működtetett minőségbiztosítási rendszer

Az új szabályozás változást hoz a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálatát ellátó kamarai tag könyvvizsgálók, könyvvizsgáló cégek minőségellenőrzésének tekintetében.

A jelenleg hatályos rendelkezések alapján a minőségbiztosítási rendszert a Kamara a Bizottság közvetlen irányítása mellett működteti. Az új szabályozás értelmében azonban a közérdeklődésre számot ¬tartó gazdálkodók jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálatát ellátó kamarai tag könyvvizsgálók, könyvvizsgáló cégek tevékenységét minőségbiztosítás keretében a közfelügyeleti hatóság ellenőrzi. Ennek alapján a minőségellenőrzés a törvényben kettéválik egy kamarai minőségellenőrzésre, illetve egy másik, a kifejezetten a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálatát ellátó kamarai tag könyvvizsgálók, könyvvizsgáló cégek tevékenységére kiterjedő közfelügyeleti hatóság által végzett minőségellenőrzésre.

A Kamara feletti közfelügyeleti törvényességi felügyelet

A módosítások által bevezetett új intézmény a közfelügyeleti törvényességi felügyelet. Ennek alapján különválik a Kamara alapszabályának, egyéb önkormányzati szabályzatainak, illetve határozatainak törvényességi felügyeletét ellátó nemzetgazdasági miniszter által gyakorolt miniszteri törvényességi felügyelet és a Kamara közfelügyeleti feladatokkal kapcsolatos tevékenységének törvényességi felügyeletét ellátó közfelügyeleti hatóság által gyakorolt közfelügyeleti törvényességi felügyelet.

Az új könyvvizsgálói közfelügyeleti rendszerről Dr. Sramkó Szilvia ír a Számviteli Tanácsadó 2013/06. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.