Kisokos a fiktív számlákról
Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.
Kapcsolódó termékek: Számviteli kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A látvány-csapatsportok támogatására a társasági adó alanyai az általuk sportszervezeteknek nyújtott támogatás összegéig adókedvezményt vehetnek igénybe, vagy az általuk fizetendő társasági adó egy részéről rendelkezhetnek, abból felajánlást tehetnek javukra.
Támogatás adókedvezmény igénybevételével
A támogatás ezen formáját csak olyan társasági adó alany nyújthatja, aki a támogatásra jogosult sportszervezettel kapcsolatban jóváhagyott támogatási igazolással rendelkezik. A támogatás pénzügyi rendezésére csak támogatási igazolás birtokában kerülhet sor. A támogató a támogatási igazolásban szereplő összegig – döntése szerint – a támogatás (juttatás) adóéve és az azt követő adóévek adójából, de utoljára a támogatás (juttatás) naptári évét követő hatodik naptári évben lezáruló adóév adójából adókedvezményt vehet igénybe. Az adókedvezményt a kiszámított társasági adóból lehet levonni ebben a hét adóévben, az adózó döntése szerinti megoszlásban. Az átutalt támogatás számviteli elszámolása véglegesen átadott pénzeszközként, az egyéb ráfordítások között történik. A ráfordításként így elszámolt összeg nem növeli az adóalapot. A kiszámított társasági adóból levont adókedvezmény a számviteli elszámolást csak annyiban érinti, hogy a levont adókedvezménnyel csökkentett társasági adó összegét kell elszámolni tárgyévi adókötelezettségként a számvitelben, a benyújtott társasági adóbevallással egyezően.
A támogatás kedvezményezettnek történő átutalásával párhuzamosan az adóalanynak a társasági adótörvény szerinti kiegészítő sportfejlesztési támogatást is át kell utalnia a kedvezményezett részére. Az átutalás alapja a kedvezményezettel kötött szponzori vagy támogatási szerződés. A kiegészítő sportfejlesztési támogatás összegével az adóalapot meg kell növelni. A szponzori szerződés alapján átutalt összeget a számviteli elszámolásban igénybe vett szolgáltatások értékeként (költségként) kell elszámolni a kedvezményezett által kiállított számla alapján. Az általános forgalmi adót erre az összegre fel kell számítani és meg kell fizetni, amely áfa természetesen a kedvezményezett számlájában szerepel. A támogatási szerződés alapján átutalt összeget a támogatási szerződésben szereplő jogcímek szerint költségek, ráfordítások ellentételezésére adott, illetve fejlesztési célra adott támogatásként kell elszámolni az egyéb ráfordítások között. Ez esetben a támogatáshoz nem kapcsolódhat áfa.
Adófelajánlás elszámolása támogatási igazolás alapján
Ha a látvány-csapatsport támogatása adófelajánlás formájában valósul meg, szintén csak akkor tehető felajánlás, ha a tao-alany rendelkezik támogatási igazolással. A felajánlás összegének pénzügyi rendezését, átutalását a NAV teljesíti, a kiállított és a számára automatikusan rendelkezésre álló támogatási igazolás alapján. A felajánlott összeg 12,5%-át kiegészítő sportfejlesztési támogatásként utalja át a NAV. Az átutalás tehát a megfizetett (bevallott) adóelőlegből, adóelőleg-kiegészítésből, adóból történik, amely a felajánlást tevő tao-alany gazdasági eseményeinek körén kívül esik, így annak számviteli vonatkozása nincs, azt könyvelni nem kell és nem is lehet. Az adóalanyt a felajánlott és a NAV által átutalt összegre tekintettel jóváírás illeti meg. A jóváírásra úgy kerül sor, hogy annak összegét a NAV az adóalany társasági adófolyószámláján külön csökkentő tételként kimutatja, tehát az adóalany pénzforgalmi számláján nem jelenik meg ez az összeg. A jóváírás összegét adókötelezettséget csökkentő tételként és egyéb bevételként kell elszámolni, és az adóalapot ezzel az összeggel csökkenteni szükséges.
A sporttámogatás számviteli elszámolásáról Tóth Mihály ír a Számviteli Tanácsadó 2016/11. számában megjelent cikkében.
Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.
A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.
Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!