Miért éri meg megváltozott munkaképességű dolgozót alkalmazni?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A rehabilitációs kártya érdemi adókedvezményt biztosít a foglalkoztatónak, és a rehabilitációs hozzájárulás viszonylag komoly összegétől is megszabadulhat, ha megváltozott munkaképességűeket alkalmaz. Cikkünkből mindent megtudhat a rehabilitációs kártyáról és a rehabilitációs hozzájárulásról.
A megromlott egészségi állapot szerencsés esetben nem jelenti azt, hogy az érintett személy teljes mértékben passzivitásra ítéltetik, visszavonulni kényszerül a munkaerőpiacról. Ha megmaradó egészségi állapota engedi, továbbra is tud munkát végezni. Elhelyezkedését, alkalmazását több foglalkoztatói kedvezmény is támogatja.
Rehabilitációs kártya
A rehabilitációs kártyával rendelkező munkavállaló foglalkoztatása adókedvezményt biztosít a foglalkoztató számára.
A munkaadó az őt a rehabilitációs kártyával rendelkező megváltozott munkaképességű személlyel fennálló, adófizetési kötelezettséggel járó munkaviszonyra tekintettel adókedvezményt vehet igénybe.
A kedvezmény mértéke az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett bruttó munkabér, legfeljebb azonban a minimálbér kétszeresének 27 százaléka.
(2012-ben ez az összeg 186 000 forint 27 százaléka.)
A kedvezményt egyszerre csak egy munkáltató veheti igénybe, és csak arra az időszakra, amikor a rehabilitációs kártyát letétben tartotta.
Rehabilitációs kártyára való jogosultság
Rehabilitációs kártyára az a megváltozott munkaképességű személy jogosult, akinek a rehabilitációs hatóság által végzett komplex minősítés szerint
- foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy
- tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, illetőleg az is, aki
- 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesült, vagy
- rehabilitációs járadékban részesül.
Fentiek szerint széles körben igényelhető a rehabilitációs kártya, mind a rehabilitálható, mind a tartós foglalkoztatási rehabilitációt igénylők számára elérhető.
Rehabilitációs hozzájárulás
A munkaadókat érintő, a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását ösztönző másik intézmény a rehabilitációs hozzájárulás.
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 22-24. §-a szerint a munkaadó a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási rehabilitációjának elősegítése érdekében rehabilitációs hozzájárulás fizetésére köteles, ha az általa foglalkoztatottak létszáma a 25 főt meghaladja, és az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát.
A rehabilitációs hozzájárulás éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám, valamint a rehabilitációs hozzájárulás szorzata.
A rehabilitációs hozzájárulás összege 964 500 Ft/fő/év. A magas összegű befizetési kötelezettség tehát ösztönző hatású a munkaadók számára, érdekeltté teszi őket rehabilitálható munkaerő foglalkoztatásában.
A rehabilitációs hozzájárulás alóli mentesülésnél figyelembe vehető személyek körét tételesen meghatározza a jogszabály.
Megváltozott munkaképességűnek minősül a rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettségnél az a személy,
- akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű,
- aki legalább 40 százalékos egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás időbeli hatálya alatt,
- akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100 százalékos mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt, vagy
- aki fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül.
A megváltozott munkaképességűek helyzetét rendező átmeneti szabályozás szerint ebbe a csoportba sorolható a 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesülő és a komplex minősítés elvégzését kérvényező személy
- a felülvizsgálat alapján hozott jogerős döntést követő harmadik hónap első napjáig, illetve
- az előző bekezdés alá nem tartozó megváltozott munkaképességű személyek 2012. december 31-éig.
Szintén figyelembe vehető a rehabilitációs hozzájárulási kötelezettségnél az a megváltozott munkaképességű személy is, aki után munkáltatója 2011. decemberében megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásához nyújtott költségvetési támogatásban részesült.
A megváltozott munkaképességet eredményező egészségi állapotot az érintett munkavállaló tudja igazolni, részben a nyugdíjfolyósító szervtől még ez év januárjában megkapott értesítéssel, mely a részére 2012-ben folyósított ellátási típus megnevezését tartalmazza, részben az egészségi állapotára vonatkozó szakhatósági állásfoglalással.
A munkáltatónak ezen igazolások kezelésénél az adatvédelmi rendelkezéseket fokozottan szem előtt kell tartania figyelve arra is, hogy az egészségi állapotra vonatkozó személyes adatok különleges adatnak minősülnek.
A rehabilitációs hozzájárulás bevallási, befizetési szabályait, köztük a határidőket a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 25.§-a tartalmazza.