Munkaidőszámlát javasolnak a vasasok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Német típusú „munkaidőszámla” bevezetését javasolják a nyugat-dunántúli vasasok – mondta el Molnár Ákos, a Vasas Szakszervezeti Szövetség regionális ügyvivője szerdán. A számlán nyilvántartott összeg a nyugdíjellátásba is átvihető lenne.


A kilencvenes évek végén speciálisan a nagyvállalatok számára bevezetett rendszer lényege, hogy a dolgozók virtuális számlán gyűjthessék túlóráikat, illetve nem rendszeres juttatásaikat, vállalati nyugdíjalapot, egyfajta lehetséges harmadik pillért képezve így a nyugdíjrendszerben.

Az itt nyilvántartott túlóra-tömeg ugyanis kamatozó, a nyugellátásba átvihető összeg. A pluszórákat kihasználva akár két évvel a korhatár betöltése előtt is nyugdíjba vonulhat a munkavállaló, esetleg tanulmányi szabadságként veheti ki ezt az időkeretet – tette hozzá. Jelezte, hogy a közeljövőben megkeresik javaslatukkal a szakpolitikusokat.

A szakszervezeti vezető szerint a megoldás jelentőséggel bír akkor, amikor a trendek arra mutatnak: 2025 táján „már nemigen lesz érzékelhető állami nyugdíj” Magyarországon.

Gúr Nándor, a parlament foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának szocialista elnöke az eseményen úgy fogalmazott: minden olyan törekvésre nyitottak, amely nem rontja a versenyképességet, és a munkavállalók érdekeit szolgálja.Elmondta, a nagyjából százezer munkahely jelentős hányada a közfoglalkoztatás dinamikus növekedésének eredménye, miközben a nyolc órában foglalkoztatottak száma csökkent, és a négy-, illetve hatórás állásoké emelkedett. Eközben kilencről három hónapra esett az álláskeresési támogatás időtartama, miközben az átlagos munkanélküli 18 hónapot vár, hogy munkába állhasson.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.