Nyugdíj: egyre többen veszik igénybe az önkéntes pénztári adókedvezményt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az öngondoskodást adókedvezménnyel és az adminisztrációs terhek átvállalásával segíti a kormány, de az adó- és pénzügyi tudatosság erősödésének is szerepe van abban, hogy az adókedvezmény összege és az igénybe vevők száma évről-évre nő – közölte a Pénzügyminisztérium államtitkára.

A koronavírus-járvány ellenére folytatódhatott tavaly is az önkéntes pénztári adókedvezményt igénybe vevők számának bővülése. Négy év alatt, 2019-re a duplájára, 43 milliárd forintra nőtt az önkéntes pénztári adókedvezmények összege, a kedvezményezettek száma 300 ezerrel, 910 ezerre nőtt – közölte a Pénzügyminisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára, Tállai András.

Elektronikusan kitölti a rendszer

A kedvezmény igénybevétele és kezelésének módja is az öngondoskodást segíti. Az adóból visszajáró összeget az adóhivatal közvetlenül a pénztárnak utalja, ezzel is nő az időskori megtakarítás összege. A kedvezmény igénybevétele rendkívül egyszerű, mivel 2017 óta az adóhivatal készíti el az szja-bevallást.

A magyar e-szja rendszer Európában egyedülálló módon kitölti a kedvezmény igénybevételéhez szükséges sorokat is, a bevallási tervezet még a pénztár számlaszámát is tartalmazza. Mindössze a két vagy több pénztárba befizető magánszemélynek kell kiválasztania azt, hogy melyik pénztárba utalja át a hivatal a visszajáró adó összegét.

kedvezmény

A 2020-ról szóló szja-bevallások elektronikusan március 15-től érhetőek el. A tervezet jóváhagyását, kiegészítését követő 30 napon belül az adókedvezmény összegét át is utalja az adóhivatal az önkéntes pénztári számlákra.

Három pillér

A pénzügyi és adótudatosság egyik fontos eleme az, hogy mindenki előrelátóan, átgondoltan intézze a saját és a családja pénzügyeit. A hosszú távú döntések meghozatalakor érdemes minden szempontot figyelembe venni, így többek között a nyugdíj célú megtakarítások után járó adókedvezményt is.

Alapvetően három nyugdíj célú megtakarítás létezik, a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár.

Az ezekbe történő befizetés után igénybe vehető kedvezmény a befizetés 20 százaléka, de évente nem haladhatja meg az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárnál a 150 ezer forintot, a NYESZ-nél a 100 ezer forintot (illetőleg 130 ezret, ha a magánszemély 2020. január 1. előtt töltötte be a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt), a nyugdíjbiztosítási szerződésnél a 130 ezer forintot. Akinek több nyugdíj célú megtakarítása is van, az adókedvezmény éves korlátja együttesen 280 ezer forint – részletezte az államtitkár.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.