Az adósságrendezés kérelmezésének menete


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hitelüket törleszteni nem tudó adósok számára ma már kézzel fogható segítséget nyújt a köznapi nyelven csak magáncsődnek nevezett adósságrendezési eljárás lehetősége. Az eljárás keretein belül az adós egy csődbiztost kap segítségképpen, aki egyfajta vagyongazdaként jár el. Felméri az adós vagyonát és jövedelmi helyzetét, ezt követően pedig összeállít egy tervet a hitel törlesztésének jövőbeli alakulására, valamint a szükséges vagyon értékesítésére vonatkozóan. Az adósságrendezésre vonatkozó részvételi feltételeket előző írásainkban közöltük, most a konkrét kérelmezés menetét tárjuk fel.


A kérelem benyújtása

Az adósságrendezési eljárás megindításához rengeteg adatot, dokumentumot és nyilatkozatot kell benyújtanunk.

Az adósságrendezési kezdeményezés az erre szolgáló formanyomtatvány kitöltésével indul. A nyomtatvány csomagot a főhitelezők által fenntartott ügyfélszolgálatokon lehet átvenniük az adósoknak. A pénzügyi intézmények honlapjukon teszik közzé az elérhetőségeket, de a Családi Csődvédelmi Szolgálat alábbi honlapján is megtalálhatóak az ügyfélszolgálatokra vonatkozó fontos információk: http://csodvedelem.gov.hu/ugyfelszolgalatok

Kivételes esetben, ha a főhitelező megszűnt, vagy jogutód nélküli megszüntetési vagy szanálási eljárás alatt áll, akkor a kérelmező lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes Családi Csődvédelmi Szolgálatnál kell a nyomtatványcsomagot igényelni és a kitöltött nyomtatványcsomagot benyújtani.

Aki nem szeretne az ügyfélszolgálatokon sorba állni, annak lehetősége van a nyomtatványok online kitöltésére is, ehhez viszont ügyfélkapuval kell rendelkezni.

Az adósságrendezés kezdeményezéséhez szükséges nyomtatványcsomag innen is letölthető: http://www.csodvedelem.gov.hu/nyomtatvanyok

A kérelmet kézzel, vagy géppel kell kitölteni, vigyázva annak olvashatóságára. Ezt követően 3 példányban, aláírva, dátummal ellátva, a szükséges nyilatkozatok aláírása után és az előírt mellékletek csatolását követően lehet benyújtani a főhitelező pénzügyi intézményhez, személyesen vagy postai úton.

A kérelem kötelező tartalma

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy az adós és adóstárs azonosítható legyen, valamint az alapvető információkat az adós közölje. Ehhez szükségesek az alábbiak:

– Személyes adataikra vonatkozó iratok

– Az eljáráshoz szükséges iratok másolatai, mint például:

a) hitelszerződéssel összefüggő iratok

b) vagyontárgyak forgalmi értékének megállapításával összefüggő iratok

c) jövedelmi adatokra vonatkozó iratok

d) jogi eljárásokra vonatkozó iratok

– Nyilatkozatok, mint például:

a) a korábbi fizetési könnyítésekre vonatkozó adatok (hitelezőnkénti bontásban)

b) a Nemzeti Eszközkezelő eljárására vonatkozó nyilatkozat

c) adós kezességvállalására vonatkozó iratok

– Vagyonleltár ingatlanokra és ingóságokra vonatkozóan is

– Rendszeres bevételek havi összege

– Rendszeres kiadások összege (mindennapi életvitellel, lakásfenntartással kapcsolatos havi átlagos kiadások)

Tartozások ismertetése

Mivel az adósságrendezés során a vagyonfelügyelőnek az adós részéről minden bevételt és kiadást figyelembe kell vennie és ezeket később felügyelnie és menedzselnie kell, ezért a kérelmezéskor az sem elhanyagolható kérdés, hogy milyen adatokat szükséges feltüntetnünk a kérelem benyújtásakor a tartozások ismertetése során.

Eszerint külön-külön kell az alábbiakat megválaszolni:

– Pénzügyi intézményekkel szemben fennálló tartozások

Itt meg kell jelölni, hogy egyrészt milyen típusú hitelről van szó (pl. jelzáloghitel vagy személyi hitel), másrészt annak devizanemét is fel kell tüntetni.

– Közüzemi tartozások

Ebben a sorban a közműszolgáltatókkal szemben fennálló tartozásokat – mint például víz, gáz, elektromos áram, távfűtés, hulladékszállítás – kell megjelölni.

– Hírközlési, távközlési díjtartozások

Ide tartozhatnak az internet, telefon, kábel TV és egyéb díjak elmaradásai.

– Adók, egyéb köztartozások, állammal, helyi önkormányzattal, köztestülettel szemben közjogi jogviszonyból fennálló tartozások

– Egyéb magánjogi tartozások

Ezek lehetnek családi vagy baráti kölcsönök, lakásfelújítás még ki nem fizetett díja, társasházi közös költség, illetve bármilyen egyéb tartozás.

A fenti tartozások meglétét nem elég a kérelemben lenyilatkozni, azokat okiratokkal bizonyítani is kell, melyeket szintén a kérelem mellékleteként kell csatolni

Csatolandó nyilatkozatok és egyéb dokumentáció

Ebben a körben a nyilatkozatokon kívül további űrlapokat és kötelezettségvállalásokat kell az adósoknak benyújtaniuk.

ADÓklub Online 2016 – Androidos okostelefonnal

 

ADÓ szaklap online

ADÓ-kódex szaklap online

Számviteli tanácsadó szaklap online

Áfa-kalauz szaklap online – ADÓ

kérdések és válaszok

Ado.hu Prémium cikkek

Rendelje meg most >>

Ide tartozóan az adósnak vállalnia kell azokat a korlátozásokat, amelyeket az adósságrendezési törvény szab ki, például a vagyonra, bevételekre, pénzeszközökre vonatkozó rendelkezési jog korlátozása keretében. Ezen felül különféle kötelezettségvállalást is kell tennie az adósnak. Például olyan bankszámlát kell nyitnia, amelyen az adósságrendezéssel kapcsolatos adósságtörlesztés és a bevételek rendezése történik, valamint kötelezettsége a vagyon értékének megtartása és a vagyonfelügyelővel való kapcsolattartás fenntartása is. Az adósnak különféle hozzájárulást is csatolnia kell. Ilyenek az adatkezelési hozzájárulás, a banktitok alóli felmentés, vagy épp a vagyonfelügyelő felügyeleti és ellenőrzési jogának gyakorlásához való hozzájárulás.

Az adósságrendezési eljárás megindításához a fentiekben ismertetett, valamint a 2015. évi CV. törvény mellékleteiben foglalt valamennyi adatot és dokumentációt rendelkezésre kell bocsátani. Hiányos kérelem esetén hiánypótlásra, vagy adategyeztetésre kerül sor, amely fontos, hogy eredményesen záruljon, hiszen a Családi Csődvédelmi Szolgálat csak ezt követően tudja kiállítani az igazolást, amely az eljárás megindulásának feltétele.                                                                                         


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.