NAV figyelő: 5. hét – magyarázzák az éttermi áfát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább magyarázza az éttermi áfacsökkentést a NAV; az adóhatóság számos információs füzetét is frissítette. NAV-figyelő az ACCACE-tól.


1. Termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás?

A téma, mely rendesen felkavarta az állóvizet. A NAV által összefoglalt második kérdéscsomagból ismét megtudjuk, hogy a melegkonyhás önkiszolgáló étterem által történő értékesítés során szolgáltatásnyújtás valósul meg függetlenül attól, hogy az asztalokat nem szedik le, hanem a vendégek feladata a tálcákat visszavinni. Arra a kérdésre is választ kapunk, hogy milyen adókulcs alkalmazandó abban az esetben, ha a vevő már a rendeléskor jelzi, hogy a menü egy részét (pl. a levest) helyben fogyasztja, míg a többit elviszi. Ebben az esetben meg kell bontani az ügyletet, és a kedvezményes adómérték csak arra az ügyletre alkalmazható, amely megfelel a szolgáltatásnyújtásnak, vagyis a helyben fogyasztás részét képezi.

Újra tájékozódhatunk, hogy az italkészítő automaták által szódavíz hozzáadásával készült italok jellemzően 18% adókulcs alá tartoznak. Joggal merül fel Önben is a kérdés, hogy ebben az esetben vajon milyen helyben készült italról beszélhetünk?

A vodka-narancs alkoholtartalma miatt mindig 27% adókulcsot visel.

2. Újabb, illetve frissített információs füzetek

A visszterhes vagyonátruházási illeték

Az illetékfizetési kötelezettség a következő vagyoni értékű jogokra és ingókra terjed ki:

a) az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése, továbbá e jognak a megszüntetése folytán bekövetkező vagyonszerzés;

b) az ingatlanon fennálló haszonélvezet gyakorlásának átengedése;

c) ingónak hatósági árverésen történő megszerzése;

d) gépjármű, illetőleg pótkocsi tulajdonának, vagyoni értékű jogának megszerzése;

e) közterületen álló, ingatlannak nem minősülő felépítmény tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának megszerzése;

f) az értékpapír öröklési szerződéssel való megszerzése;

g) belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét (részvény, üzletrész, szövetkezeti részesedés, átalakított befektetői részjegy) megszerzése.

Az információs füzet bemutatja az illetékfizetési kötelezettség keletkezését, az illetékkedvezmények és mentességek rendszerét, valamint a részletes szabályokat.

A társasági adó legfontosabb szabályai

A társasági adót érintő egyik fontos változás, hogy mértéke 2017. január 1-től egységesen 9%-ra módosul, így megszűnik a sávos adózás.

Ne tévessze meg, hogy a sematikus adó kalkulációban még 10/19%-ot jelöl a tájékoztató, némileg félrevezető egy 2017-es összefoglalóban még a régi sávokat is említeni. Ennek egyetlen oka az lehet, hogy a most készülő társasági adóbevallások 2016 évre vonatkoznak, ahol még a sávos adókulcs volt érvényben.

 

 

A biztosítási adó szabályai

A biztosítási adó a biztosítási szektort terhelő – forgalmi típusú – különadó. A törvény értelmében a biztosítási szolgáltatások nyújtása (casco, vagyon- és balesetbiztosítás) keletkeztet adókötelezettséget. Kivétel a fentiek alól a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, a betegségbiztosítás, és a mezőgazdasági biztosítás.

Az adóhatósági igazolások kiadásáról

A NAV-nál illetékmentesen igényelhető igazolások:

  • általános adóigazolás

  • nemleges adóigazolás

  • jövedelemigazolás

  • illetőségigazolás.

Az igazolások megigényelhetőek elektronikus úton, az IGAZOL nyomtatványon keresztül, illetve személyesen a NAV bármely ügyfélszolgálatán a megfelelő dokumentumok benyújtásával.

A két hete megjelent információs füzettel összehasonlítva az alábbi pontosítás történt:

A kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozó adózók esetében a jövedelemigazolás kiállítása során jövedelemként a kisadózó vállalkozás utolsó, megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60%-át, több tag esetén fejenként egyenlő részét, de legalább a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok és a havi minimálbér szorzatát kell figyelembe venni (8. oldal).

Az adózás rendjéről szóló törvény szerinti ügyek elektronikus úton történő intézéséhez

Milyen adózással kapcsolatos ügyek intézhetőek elektronikusan? Mit kell tudni az Ügyfélkapuról? Hogyan tudunk elektronikus adóhatósági bejelentést tenni? Mit kell tudni az elektronikusan hitelesített iratokról? A fenti, valamint további érdekes kérdésekre kapunk választ a NAV Art. szerinti ügyek elektronikus úton történő intézéséről szóló tájékoztatójából. A 2017. január 10-én megjelent információs füzethez képest az Ügyfélkapu regisztrációval kapcsolatos honlapok listájával egészült ki a tájékoztató.

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

Előző írásunkban már jeleztük, hogy megjelent az egyszerűsített foglalkoztatás szabályairól szóló információs füzet. Az elmúlt hét során újra felkerült, és a telefonos bejelentéssel kapcsolatos módosítást tartalmazza. Az új információk szerint a telefonon történő bejelentés a jogszabályban meghatározott országos telefonos ügyfélszolgálaton keresztül történik, a bejelentő adóazonosító jelének megadásával.

A mezőgazdasági őstermelő magánszemély adózásának alapvető szabályai

A mezőgazdasági őstermelők által alkalmazandó speciális szabályokat foglalja össze a 6. számú információs füzet.

3. Be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók

A NAV rendszeres időközönként közzéteszi azon adózók listáját, melyek be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatnak. A lista tartalmazza az adózók nevét, székhelyét, adószámát (adószámmal nem rendelkező természetes személy foglalkoztató nevét, lakcímét, adóazonosító jelét), akik (amelyek) tekintetében jogerős és végrehajtható közigazgatási vagy bírósági határozat megállapította, hogy nem tettek eleget a munkaviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettségüknek.

A listában való szereplés egyben kockázatos adózóként való minősítést is maga után von, melynek következtében szigorúbb szabályok vonatkoznak a listában szereplő adózókra.

A minősítésen túl pedig a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózóra 1 millió forintig terjedő mulasztási bírság róható ki.

4. Dohánygyártmányok kiskereskedelmi ára

Így módosult az elmúlt hét során a dohánygyártmányok kiskereskedelmi ára!

Érdemes megjegyezni, hogy az állami adó- és vámhatóság által közzétett árak hatályba lépésének napja – függetlenül attól, hogy az esetleg munkaszüneti nap – hétfő vagy csütörtök lehet. A kiskereskedelmi eladási árakat az ár alkalmazhatóságának kezdőnapját megelőző munkanapon 12 órától teszi közzé a NAV.

Fontos kiemelni, hogy az adójegyes dohánygyártmányok továbbra is kizárólag az adójegyen feltüntetett áron értékesíthetőek, így azokat a NAV listái külön nem tartalmazzák.

Az alábbi listákat érdemes megnézni, melyek tartalmazzák az alkalmazható árakat:

5. Intézkedési terv a 2017. évi integritási és korrupciós kockázatok kezelésére

A NAV által közzétett intézkedés tervből megtudhatjuk, miként kívánja a NAV 2017-ben kezelni az integritási és korrupciós kockázatokat.

 

6. Vámmal kapcsolatos tájékoztatók

Megjelent a 4002/2017. tájékoztatás a vámengedélyes által a vámhatóság részére küldendő  értesítések elektronikus üzenet formájában történő beküldésének lehetséges módjáról, az üzenet információtartalmának struktúrájáról szóló 4008/2015. tájékoztatás érvénytelenítéséről.

A 4003/2017. tájékoztatóból megismerhetjük a jövedéki engedélyes kereskedő által teljesítendő adatszolgáltatás műszaki követelményeit.

Az alábbi tájékoztató tartalmazza a vámudvarok elérhetőségi és nyitvatartási adatairól az információkat:

7. Európai Unió által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések

A legújabb lista itt érhető el.

8. AEO Biztonsági nyilatkozat
A magyar vámhatóság elkészítette az AEO részére a partnerei által adható Biztonsági nyilatkozat magyar nyelvű fordítását, amely az AEO eljárások során benyújtható az engedélyező vámszerv felé.

9. ADÓVILÁG

Elérhető az Adóvilág 2017/3. száma. Többek között a 2016. évi szja bevallással kapcsolatos minden fontos tudnivalót is tartalmaz.

A tartalomjegyzék itt érhető el.

 

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 18.

Még mindig sokan nem rendelkeznek adójuk 1+1 százalékáról

Március 15. után elérhetőek lesznek az előkészített adóbevallások. Felajánljuk az adónk 1+1%-át, vagy veszni hagyjuk? Az 1+1%-on túl mennyit és hogyan adományozunk évközben? A nők vagy a férfiak adományoznak inkább?

2024. március 18.

NAV-Figyelő, 11. hét: Elérhetők a 2023-as bevallás-tervezetek

A NAV közzétett az előző évekhez hasonlóan egy gyakori kérdések kiadványt az SZJA-bevallásokról, melyekben a magánszemélyek segítséget kaphatnak arról, hogy miként kell kitölteni a bevallást, valamint, hogy egyes jövedelmek miként adóznak.

2024. március 18.

Niveus: Házon belüli flottakezelővel spórolhatnak adót a cégek

A személyautók beszerzéséhez kapcsolódó áfa visszaigénylése az általános szabályok szerint tilos, így sok vállalkozás esetében merül fel az a kérdés, hogy érdemesebb-e inkább operatív lízing vagy tartós bérlet keretében beszerezni a céges autókat. Ezzel megnyílik az áfa legalább részleges levonásának lehetősége, ami azonban értelemszerűen azzal jár, hogy a lízingbe, bérletbe adó vállalkozás működésének, profitjának költségét is ki kell fizetnie a vállalkozásnak. Nehezebb gazdasági helyzetben erre lehet megoldás, ha a cégcsoporton belül alakítanak ki egy erre szakosodott flottakezelő vállalkozást – hívta fel a figyelmet a Niveus Consulting Group.