Nőtt a vállalkozások adóterhelése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások összprofitja kevésbé csökkent tavaly, mint az összesített veszteségük, így a kumulált adózási eredmény csaknem harmadával bővült. Az átlagos adóterhelés 1,1 százalékponttal nőtt 2011-hez képest, elérve a 10,5 százalékot. Az InfoTandem heti infografikája.


Felemás évet zártak tavaly a hazai vállalkozások. Többségben voltak azok, amelyek nyereségesen gazdálkodtak, sőt számuk 1,2 százalékkal még emelkedett is 2011-hez képest. Ezen 214,7 ezer sikeresen működő cégnek azonban az összprofitja 7,4 százalékkal soványabb lett. A végső mérleg azért javult mégis, mert a veszteségesek nemcsak számbelileg lettek kevesebben, hanem az eredménysorukon is sikerült fényezniük, így e 159 ezer szereplős mezőny kumulált ráfizetése harmadával apadt. (Eközben a nulla eredményt vallók száma szintén kevesebb lett.)

 

Mindezekből végső soron az adódott, hogy a vállalkozói szektor adózás előtti eredménye 31 százalékkal (689 milliárd forinttal) meghaladta a korábbi évben regisztráltat. Méret szerint vizsgálódva az derül ki, hogy a pólus két végén elhelyezkedő csoportok, azaz a mikrovállalkozások és a legnagyobb társaságok adózás előtti eredménye csökkent (3,6, illetve 7,2 százalékkal), míg a kisvállalkozásoké 2,5-szeresére, a közepeseké pedig 3,9-szeresére hízott.

Tovább árnyalja a képet, hogy az eredményt csökkentő, illetve növelő tételek számbavétele után adódó, bő 3 ezer milliárd forintos pozitív adóalap viszont minimális visszaesést tükröz. Azt gondolhatnánk, hogy így az adókötelezettség is mérséklődött, ám e helyett mintegy 10 százalékos növekedés történt. A talány megfejtésének kulcsa az adókedvezmények drasztikus, 34 százalékos visszaszorulásában keresendő. Ennek oka elsősorban a beruházási kedvezmények eltörlése volt; ezeket 2011-ben még 71 milliárd forint értékben tüntették fel az adózók bevallásaikban. Mivel azonban a látvány-csapatsport támogatás, a fejlesztési kedvezmények, valamint az előadó-művészeti szervezetek támogatásának kedvezménye megugrott, összességében „csak” 48 milliárddal mérséklődtek az igénybe vett kedvezmények.

A visszatartott adóval együtt is mindössze 3 milliárd forintnyi értékű adómentességet beszámítva jön ki a tényleges társaságiadó-kötelezettség 319 milliárd forintra, ami 10,5 százalékos átlagos adóterhelésnek felel meg. Egy évvel korábban ez a mutató még 9,4 százalékon állt.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 26.

Kiemelt figyelem a nemzetközi értékpapír-juttatási programokon

Egyre elterjedtebb munkavállalói javadalmazási forma hazánkban is az értékpapír-juttatás, aminek egy változata a külföldi anyavállalatok részvényjuttatási programjából származó jövedelem biztosítása. Ezek a juttatási programok a multinacionális vállalatok körében igen népszerűek, mert kiválóan alkalmasak nemcsak a munkavállalók hosszú távú lojalitásának ösztönzésére, hanem üzleti szemléletének erősítésére is. Ugyanakkor érdemes körültekintően figyelni az ezen jövedelmekre vonatkozó adókötelezettségekre is, mert egy ellenőrzés során adódhatnak olyan hibák, amik bírságot vonhatnak magukkal.

2024. november 26.

NAV-Figyelő 47. hét – Külföldi adóalanyokra vonatkozó átmeneti rendelkezések

Az átmeneti rendelkezés értelmében azoknak, a Közösség más tagállamában székhellyel rendelkező adóalanyoknak, akik, 2024-ben alanyi adómentes adóalanyként jártak el Magyarországon, és 2025. január 1-jétől belföldön alanyi adómentességet alkalmazhatnak, és élni is kívánnak e választási joggal, szándékukat az SME-NY jelű nyilatkozat benyújtásával 2024. december 31-ig kell bejelenteniük – áll a NAV Figyelőben.

2024. november 26.

Nő a családi adókedvezmény, valorizálnak számos adófajtát, kiváltható lesz az üzletlezárás – elfogadták a 2025-ös adócsomagot

Két lépcsőben megduplázódik a családi adókedvezmény, még két évig marad az 5 százalékos újlakás-áfa, több adót inflációval korrigál a kormány. Keményen megadóztatják a fővárosi rövid távú lakáskiadást, a kiskereskedelmi platformok üzemeltetői is fizetnek majd különadót, sok pénzért kiváltható lesz a NAV üzletlezárása, és duplázódik a kötelező könyvvizsgálati értékhatár. Kedden elfogadta az Országgyűlés a 2025-ös adócsomagot.