Pankucsi: sok adókönnyítést kaptak a kis cégek
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az államtitkár szerint százmilliárdokat hagyott a kormány a kivállalkozásoknál.
A kormány stratégiai partnernek tekinti a kis- és középvállalkozásokat, ennek jeleként 2011 óta több adózási könnyítésben részesültek, az 500 millió forintos éves árbevételig érvényes 10 százalékos adókulccsal az Európai Unióban Bulgária után Magyarországon a legkedvezőbb a társasági adózás mértéke – mondta Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára pénteken Budapesten a tárca sajtótájékoztatóján.
Pankucsi Zoltán kiemelte: a tárca legutóbbi számításai szerint a magyarországi vállalkozások a 10 százalékos társasági adókulccsal 2010-től 2014 végéig több mint 700 milliárd forintot nyertek.
Emellett a munkahelyvédelmi akció révén a kormány 2015 májusáig 276 milliárd forintot hagyott több mint 100 vállalkozásnál, és ezzel mintegy 830 ezer ember foglalkoztatását segítette részben új munkahelyek megteremtésével – hangsúlyozta az NGM helyettes államtitkára.
Pankucsi Zoltán elmondta: a kis- és középvállalati szektor igen fontos szerepet játszik a hazai gazdaságban, a magyar munkavállalók háromnegyed részét a kkv-k foglalkoztatják, és a magyaroszági GDP több mint 50 százalékát a kis- és középvállalkozások állítják elő.
A helyettes államtitkár rámutatott: a kormány főleg három területen támogatja a kkv-kat, így az adóterheik csökkentésével, az adminisztrációjuk mérséklésével, és a finanszírozásuk segítésével.
Kiemelte: az elmúlt években a kormány 10 kisadót eltörölt, ezzel könnyítve a kkv-k adózási, és egyúttal adminisztrációs terheit is. A legkisebb vállalkozások számára lehetővé tette az úgynevezett pénzforgalmi elszámolású adózás választását, ez azt jelenti, hogy az állam nem szedi be a kkv-ktől az általános forgalmi adót, míg azok nem kapják meg partnervállalkozásuktól.
A helyettes államtitkár fontos lépésnek nevezte a kisadózók tételes adójának, a katá-nak, illetve a kisvállalkozói adónak a bevezetését, ami számos egyéb adónemet kiváltott. Ha a kisválallkozó a katá-t választja, akkor gyakorlatilag 50 ezer forint befizetésével mentesül minden köztehertől – említette meg a helyettes államtitkár, hozzátéve, a két új kisadót 120 ezer vállalkozás választotta.
Pankucsi Zoltán arról is szólt, hogy a hazai kis- és középvállalkozásokat segíti majd az is, hogy a mostani uniós költségvetési ciklusban a kormány az EU-s fejlesztési pénzek 60 százalékát fordítja közvetlenül gazdaságfejlesztési célok megvalósítására.
Az államtitkár hozzáfűzte: az újonnan bevezetett növekedési adóhitel lehetőségével az NGM számításai szerint mintegy 20 ezer vállalkozás tud majd élni, ezt a kiscégek tudják igénybe venni, amelyek az adózás előtti nyereségüket egyik évről a másikra képesek ötszörösével megnövelni.
Kérdésekre válaszolva elmondta, hogy készül az adóhivatal működésének új keretrendszere, de kitért az elől a kérdés elől, mint az a sajtóban már találgatásként megjelent, hogy esetleg ő lenne a Nemzeti Adó- és Vámhivatal új elnöke.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentéséről, miszerint a kormány kész a deviza-autóhitelesek megsegítésére, annyit közölt Pankucsi Zoltán, hogy megkezdődött a gondolkodás a devizaalapú autóhitelesek helyzetének rendezéséről, megoldásáról.
(MTI)