Továbbiak az szja-bevallásról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Előző cikkünkben áttekintést adtunk a 2016. évi személyi jövedelemadó bevallási módozatairól, különös tekintettel a NAV által hirdetett bevallási tervezetről. Nézzük most meg, hogy ez utóbbi mit jelent számunkra!


1) Az adóhivatal nem készíti el az szja bevallását az egyéni vállalkozóknak, azoknak a magánszemélyeknek, akik az adóévben mezőgazdasági őstermelőként végeztek tevékenységet, és ezen tevékenységükből adóköteles bevételük származott, – kivéve, ha a munkáltatói elszámolásban nemleges nyilatkozatot adtak vagy egyébként a bevételükből nem kellett jövedelmet megállapítani, valamint az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyeknek. Ezek azok a magánszemélyek, akik az adóhatóság közreműködése nélkül készítik el bevallásukat. (Ők egyébként 2017. február 27-ig készítettek bevallást.)

Nem készül azok részére sem bevallási tervezet, akik munkáltatói adómegállapítás útján tesznek eleget bevallási kötelezettségüknek.

2) Az adóbevallási tervezettel összefüggő eljárás keretében a NAV minden olyan magánszemély részére elkészíti az adóbevallási tervezetet, akire vonatkozóan 2016. évben jövedelmi adatokat szolgáltatott a munkáltatójuk, illetve a jövedelmet juttató kifizető.

Az adóhatósági szoftver összeadja a havi adatokat és ennek alapján személyi jövedelemadót számít. Ebből lesz a tervezet, melyet az adózónak át kell néznie a saját érdekében!

Hiába olvassák azt a tájékoztatókban, hogy – „ha Ön a 2017. március 15-étől elérhető adóbevallási tervezet adataival egyetért, nem kell bevallást benyújtania, ebben az esetben a NAV által elkészített adóbevallási tervezet 2017. május 22-vel az érvényes bevallásává válik,” – nincs semmi teendője, mert ez nem igaz.

Először is a NAV által ismert adatok mellett a magánszemélynek lehetett még olyan jövedelme, illetve adókedvezménye is 2016-ban, melyek miatt a bevallási tervezetet meg kell változtatnia, újra kell számolnia.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

(Megjegyzendő, hogy egy új online felületen 2017. március 15-e után a WebNYK program segítségével is elkészíthető a személyi jövedelemadó-bevallás.)

3) Komoly hibalehetőséget rejt magában annak hangsúlyozása, hogy az adóhatóság elkészíti a magánszemélyek adóbevallását. Pedig csak a hatóság részére beküldött adatok összesítését bocsátja az adózók rendelkezésére.

A hibás kommunikáció azt okozhatja, hogy a magánszemély elhiszi, hogy a bevallási tervezet teljes körű, és neki tényleg nem kell semmit tenni. Számára ez a legkényelmesebb. A NAV adatlapján szereplő adót rendezi, és örül neki, hogy nincs több feladata.

4.) A bevallás legzűrösebb területei a kedvezmények elszámolása. Ezek közül is a legproblémásabb a családi kedvezmény. 

Mindenkinek tudnia kell, hogy a családi adókedvezményre év közben adott nyilatkozat az év végi elszámolásnál megváltoztatható.  

Az éves bevallásnak tartalmaznia kell a Nyilatkozatot a családi adóalapkedvezmény és járulékkedvezmény megosztásáról, közös érvényesítéséről, valamint minden érintett adóazonosító jelének feltüntetését (az eltartottakét is).

Ha a családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető kedvezményt megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni. A megosztás nem alkalmazható azonban azokra a jogosultsági hónapokra eső családi kedvezményre, amelyre vonatkozóan a jogosult vagy házastársa, élettársa a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát igénybe veszi, továbbá akkor sem, ha a jogosultak a kedvezményt közösen veszik igénybe. Családi kedvezményt érvényesíthet a jogosulttal közös háztartásban élő, a családi pótlékra egyébként nem jogosult házastárs is, a háztartásukban nevelt gyermekre tekintettel (pl. nevelőszülő házastársa).  

A családi kedvezmény közös igénybevétele, megosztása az éves adóbevallásban, vagy munkáltatói adómegállapításban független attól, hogy az adóelőleg megállapításánál mely jogosultnál vették figyelembe. (Ezért is szükséges átdolgozni a bevallás-tervezetet.)

ADÓ-kódex 2017 csomagok

ADÓ-TB-SZÁMVITEL 2017 csomag >>
ADÓ-TB-SZÁMVITEL 2017 + ÁHT >>
Adótörvények 2017 csomag >>
Adótörvények 2017 + ÁHT >>

A saját jogon családi pótlékra jogosult gyermek (személy), illetve a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély esetében azonban a vele közös háztartásban élő hozzátartozók közül – döntésük szerint – csak az érvényesítheti a kedvezményt, akinél év közben az adóelőleg megállapításakor azt figyelembe vették. 

Amennyiben a családi kedvezményre jogosult, biztosítottnak minősülő személy által megszerzett, összevont adóalapba tartozó jövedelem nem fedezi a családi adókedvezmény teljes összegét, a fennmaradó összeg 15%-a után további kedvezmény vehető igénybe a 7 %-os egészségbiztosítási és a 10 %-os nyugdíjjárulék terhére, legfeljebb ezek együttes összegéig. 

5) Ha az adóbevallási tervezet adatait az online felületen kiegészítették, akkor a kiegészítés után a tervezetet jóvá kell hagyni. Ha a jóváhagyás elmarad, akkor május 22-ével az eredeti – kiegészítés nélküli – tervezet válik a magánszemély személyi jövedelemadó-bevallásává, ha addig nem nyújtott be az adóhatóság közreműködése nélkül elkészített bevallást. 

Amennyiben személyi jövedelemadót, egészségügyi hozzájárulást, egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást, különadót, nyugdíjjárulékot kell fizetni a végleges bevallás alapján, akkor bármely NAV ügyfélszolgálaton lehet kérni csekket a befizetéséhez. Ilyenkor az adóigazolványt is vinni kell.

A jelenlegi két bizonytalansági tényező (tervezet javítása, módosított tervezet jóváhagyásának módja) kiküszöbölhető a 16SZJA bevallás kitöltésével.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.