Így készítse el a számviteli szabályzatokat!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Minden gazdálkodónak ki kell alakítania és írásba kell foglalnia a gazdálkodó adottságainak, körülményeinek leginkább megfelelő számviteli politikát, amely magában foglalja a számviteli szabályzatokat is – írja a Számviteli Tanácsadó.


A számviteli politika keretében a következő szabályzatokat kell elkészíteni:

− az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzatát,
− az eszközök és a források értékelési szabályzatát,
− az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatot, illetőleg
− a pénzkezelési szabályzatot.
Az újonnan alakuló gazdálkodó a számviteli politikát (beleértve a szabályzatokat) a megalakulás időpontjától számított 90 napon belül köteles elkészíteni. Amennyiben törvénymódosítás indokolja a számviteli politika aktualizálását, a változásokat annak hatálybalépését követő 90 napon belül kell a számviteli politikán keresztülvezetni. A számviteli politika elkészítéséért, módosításáért a gazdálkodó képviseletére jogosult személy a felelős.

Az eszközök és források leltározási és leltárkészítési szabályzata

Az eszközök és a források leltározási és leltárkészítési szabályzatának célja a beszámoló részét képező mérleg tételeit alátámasztó leltárak készítésére és a leltárban szereplő eszközök, kötelezettségek leltározására, értékelésére vonatkozó, az adott gazdálkodóra érvényes szabályok írásba foglalása. Ez elősegíti, hogy a beszámoló a gazdálkodó vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről valós képet mutasson, illetve, hogy a leltározási kötelezettség egységes elvek alapján kerüljön végrehajtásra.

Számvitel és adózás a gyakorlatban 2014 – Két időpontban

1. nap: Számvitel a gyakorlatban 2014

Megtudhatja, hogyan kell elszámolni a behajtási költségátalányt, a pénztárgépek beszerzéséhez kapott állami támogatást vagy a transzferár-korrekciót. Értesülhet, hogyan módosultak a beszámolókészítés szabályai felszámolás és végelszámolás esetén.

2. nap: Adózás a gyakorlatban 2014

Fő adónemek szabályaiban bekövetkezett változások, KATA, KIVA, EVA, helyi adók, gépjárműadó változásai és a reklámadó, egyéb, az adóalanyokat érintő évközi változások.

A két napos képzés mérlegképes könyvelőknek vállalkozási szakon 16 kreditpontot ér!

További részletek és jelentkezés:

2014. szeptember 24-25. és 2014. november 11-12.

Az egyes napokra külön-külön is jelentkezhet!

A leltárkészítés módszerei:
− az egyik a mennyiségi felvétel, azaz az eszközök és a források tényleges megmérése, megszámlálása;
− a másik az egyeztetés, azaz a főkönyvi számláknak az analitikus nyilvántartásokkal vagy a könyvelés helyességét igazoló egyéb okmányokkal (bankkivonatok, folyószámla-kivonatok, egyeztető levelek, számítások stb.) való egybevetése, összehasonlítása.

Az eszközök és források értékelési szabályzata

Az eszközök és források értékelési szabályzatának célja az eszközök és források értékelésére vonatkozó számviteli politikai döntések, értékelési módok, eljárások összefoglalása, így ennek keretében szabályozni szükséges:
− az eszközök, források bekerülési értékét;
− a megállapított érték nyilvántartására, illetve értéke alakulásának megfigyelésére vonatkozó szabályokat;
− az eszközök és források mérlegben szerepeltetendő értékének meghatározási módját.

Az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzat

Az önköltség-számítási szabályzat összeállítására különböző mentesítési lehetőségeket ad a jogszabály, amelyeket két nagy csoportra oszthatunk:
− a készített beszámoló típusa miatti mentesülések és
− az értékhatárok miatti mentesülések.
Az önköltségszámítás rendjére nincs kötelezően előírt forma, azt minden vállalkozó a tevékenységére jellemző sajátosságoknak megfelelően határozhatja meg, alapkövetelmény azonban, hogy a saját termelésű készleteket közvetlen önköltségen kell értékelni. Ehhez a számlarendet és a számviteli információs rendszert úgy kell kialakítani, hogy a kijelölt kalkulációs egységekre vonatkozó valamennyi mennyiségi és értékbeni információ rendelkezésre álljon a közvetlen önköltség, illetve a kalkulációs egység önköltségének a megállapításához.

A pénzkezelési szabályzat

A pénzkezelési szabályzat elkészítésének elsődleges célja, hogy abban meghatározásra kerüljenek azok a szabályok, módszerek, amelyek keretei között a gazdálkodó sajátosságaihoz, adottságaihoz, körülményeihez igazodva kezeli pénzeszközeit, illetve pénzforgalmát, valamint szabályozza a pénzmozgások, a pénz- és értékkezelés bizonylati rendjét, illetve a vezetendő nyilvántartások rendszerét.

Az egyes számviteli szabályzatok összeállításához hasznos tanácsokat olvashat Füredi-Fülöp Judit, Dr. Kántor Béla és Várkonyiné Dr. Juhász Mária cikkében, amely a Számviteli Tanácsadó 2014/06. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.