A bérlet és a lízing elszámolása a személyi jövedelemadóban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az önálló tevékenység folytatása során az egyik legtipikusabb költség a tárgyi eszközök beszerzési, illetve beruházási költségének az elszámolása. Az Adó szaklap 2007/14-15. számában megjelent cikk a bérlőre vonatkozó fontosabb szabályokat mutatatja be.

Tárgyi eszköz bérlete

A bérleti és a lízingdíj címén kifizetett költségek elszámolására az önálló tevékenységet folytató magánszemélynek van módja azzal, hogy az Szja-tv. 3. és 11. számú melléklete rendelkezik az idevonatkozó költségek elszámolásáról. A költségelszámolást jelentősen befolyásolja az a körülmény, hogy az önálló tevékenységhez használt tárgyi eszközt kizárólag üzleti célból használja-e a magánszemély vagy sem.

Tárgyi eszközt bérlete esetén, ha az eszközt kizárólag a jövedelemszerző tevékenységhez használják, akkor a bérleti díj – a személygépkocsi kivételével – a költségek között elszámolható (pl. az üzlet, a raktár, az iroda, vagy gép, berendezés bérleti díja)

Magánszemély bérbeadó

Ha a bérbeadó – egyéni vállalkozás keretén kívül – magánszemélyként folytatja a folyamatosnak tekinthető tevékenységét, akkor be kell jelentkeznie az adóhatósághoz, adószámot kell váltania és a szolgáltatás ellenértékét le kell számláznia a bérlőnk.

Adófizetés a bérleti díj után

Amennyiben a bérlő kifizetőnek minősül, akkor a bérleti díj összegéből a kifizetőnek le kell vonnia az adóelőleget (adót). Az adóelőleg levonása során a kifizetőnek (bérlőnek) figyelembe kell vennie a magánszemély (bérbeadó) nyilatkozatát is azzal, hogy nyilatkozat hiányában a bevétel 90 százaléka minősül az adóelőleg alapjának.

Ha a levonásra nincs mód, akkor a magánszemély köteles az adóelőleget (adót) a negyedévet követő hó 12-éig megfizetni. Az önálló tevékenységet folytatók körében az egyéni vállalkozó minősül csak kifizetőnek, így a levonási kötelezettséget az egyéni vállalkozó bérlő is köteles teljesíteni.

Ha a bérbe adott ingó vagyontárgy közös tulajdonban van, akkor fő szabályként az e tevékenységből származó jövedelem után a tevékenységet folytatónak kell adóznia. A törvény azonban lehetőséget ad arra, hogy a bevételt a tulajdoni hányadok arányában megosszák. Ebben az esetben az szja-bevallásban bevételként, költségként és jövedelemként az egy főre jutó értékeket kell szerepeltetni.

Ingatlanok bérleti díja

Ingatlan, mint tárgyi eszköz bérlete esetén – amennyiben az kizárólag a jövedelemszerző tevékenységet szolgálja – a bérleti díj a költségek között elszámolható.

Az adófizetés speciális szabályai

Az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után az adót fő szabály szerint a tevékenységet folytató magánszemélynek kell megfizetnie. A törvény azonban lehetőséget ad arra ebben az esetben is, hogy a tulajdonostársak a tulajdoni hányadoknak megfelelően a bevételt egymás között megosszák. A bevallásban bevételként és egyben jövedelemként is az egy főre jutó értéket kell szerepeltetni.

Termőföldnek nem minősülő ingatlanok esetében 25 százalék adót kell a kifizetőnek a bérleti díjból levonnia. Abban az esetben, ha a bevételt a tulajdonostársak egymás között megosztották, akkor a kifizető által levont 25 százalék adót is a tulajdoni hányadoknak megfelelően meg lehet osztani. Amennyiben a bérbeadásból származó jövedelem utáni 25 százalék adót a magánszemély vagy a tulajdonostársa fizette be, akkor annak összege a bevétel megosztása esetén sem osztható meg.

Szerződéskötés, szívességi használat

Az egyéni vállalkozó nem elkülönült adóalany, így a saját ingatlanára bérleti szerződést nem köthet. Házastársával vagy tulajdonostársával köthet azonban megállapodást az ingatlan bérletére, a részükre kifizetett bérleti díj (számla alapján) a költségek között elszámolható.

Előfordul házastársak között a szívességi használat is, melynek keretében bérleti díj kifizetésére nem kerül sor. Ebben az esetben nem kötelező írásba foglalni a szívességi használatot, de azt dokumentálni kell, hogy a tárgyi eszköz karbantartásával, fenntartásával kapcsolatos kiadások kit terhelnek a szívességi használat során.

Bérelt lakások

Bérelt lakások esetében merül fel gyakran kérdésként, hogy a felújítás költsége elismert költségnek minősül-e? Hogyan lehet elszámolni a felújítási költséget, ha az ingatlannak az egyéni vállalkozón kívül más tulajdonosai is vannak? További kérdésként szokott felvetődni, hogy ilyen esetben mikor keletkezik jövedelme a bérbeadónak?

Lepsényi Mária a fenti kérdésekre is választ ad az Adó szaklap 14-15. számában megjelent cikkében, ezen felül részletesen foglalkozik a bérelt ingatlanon végzett beruházás elszámolásával, a termőföld bérletével, a tárgyi eszközök és a lakások lízingdíjával, valamint a személygépkocsira vonatkozó különös szabályokkal is.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.