1,3 milliárd forint áfát csalt el a szabolcsi számlagyár
Az ügy elsőrendű vádlottja terhelő vallomást tett három társára, így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta vele szemben.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az Adó szaklap 2008/8. számában dr. Csemniczky Judit cikke a követelésvétel, a követelésértékesítés és a követelésbeszedés adójogi megítélésével foglalkozik. A cikkben kitér arra is, hogy hogyan ítélendők meg az engedményezés azon esetei, amikor a követelést annak engedményezője szedi be, illetve, amikor a nem teljesítés kockázata az engedményezőt terheli.
Faktoring szerződés alapján a faktor díjazás ellenében arra vállal kötelezettséget, hogy a harmadik személlyel (kötelezett) szemben fennálló, illetve a jövőben keletkező követelést rá átruházó személy (eredeti jogosult) számára – a szerződésben rögzített keret erejéig – az alábbi szolgáltatások közül legalább kettőt nyújt:
A cikk kiindulópontja az Európai Bíróság faktoring tárgyában hozott C-305/01. számú ítélete, amelyből többek között az alábbi következtetések vonhatók le:
A kölcsönnyújtás önálló gazdasági jelentőséggel is bírhat, ilyen esetben a fentiektől eltérően, önálló szolgáltatásként kezelendő.
Ez feltételezhető, ha a követelés több részletben vagy a követelés értékesítését követő egy éven túl esedékes vagy a faktorkövetelés beszedésére – behajtására – irányuló szolgáltatása és a pénzkölcsön nyújtására irányuló szolgáltatása egyértelműen elkülönül egymástól.
Ez teljesül, ha
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfatörvény) 13. § (4) bekezdése értelmében nem minősül szolgáltatásnyújtásnak, ha a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója a teljesítésével keletkezett, pénzbeli követeléseként fennálló ellenértéket harmadik félre engedményezi, feltéve, hogy a harmadik fél a követelés megvásárlásával nyújt szolgáltatást az engedményezőnek.
Az Áfatörvény 86. § (1) bekezdés d) pontja értelmében a követelés (kinnlevőség) behajtása nem mentes az adó alól.
A fentiekből következően, amennyiben a követelés vevője saját nevében és saját javára szedi be (hatja be) a megvásárolt – rá engedményezett – (pénz)követelést, szolgáltatásnyújtása adóköteles. A követelést értékesítő engedményező ebben az esetben nem nyújt szolgáltatást az engedményezéssel.
dr. Csemniczky Judit cikke teljes terjedelemben az Adó szaklap 2008/8. számában olvasható
Az ügy elsőrendű vádlottja terhelő vallomást tett három társára, így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta vele szemben.
Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!
Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!