A felére csökkentik Romániában az üzemanyagokra jövedéki adóját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jóváhagyták a bukaresti kormánypártok, hogy Romániában ideiglenesen a felére csökkentsék az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót – jelentette be Adrian Caciu pénzügyminiszter.

A miniszter szerint a megoldás több mint egy lejjel (72 forint), „elviselhető szintre” csökkentené az üzemanyag árát. Az intézkedés bevezetése érdekében a bukaresti kormány az Európai Bizottsággal és az üzemanyagot forgalmazó cégekkel kezd tárgyalásokat – tette hozzá a tárcavezető. Caciu szerint ez csak egyike azoknak a tervezett intézkedéseknek, amelyekkel a bukaresti kormány az energiaszámlák csökkenését és az év eleje óta megnyilvánuló inflációs nyomás visszaszorítását próbálja elérni.

A bukaresti média szerint a benzin és gázolaj literenként 7 lejt közelítő (bizonyos üzemanyag-típusoknál meghaladó) árának mintegy 40 százalékát teszi ki a jövedéki adó, tehát az üzemanyag árának emelkedése jelentős többletbevételhez juttatja az állami költségvetést.

Romániában ideiglenesen – április elsejéig – korlátozták a lakossági villamos energia és gáz árát is, a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a jobbközép Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetségből (RMDSZ) álló nagykoalíció pedig az utóbbi hetekben arra keresett megoldást, hogy milyen intézkedésekkel enyhítsék a továbbiakban a lakosság és a vállalkozások számára a megnövekedett energia- és üzemanyagszámlák terhét.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.