A határokon átnyúló gépbérlés áfája
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Sokszor előfordul, hogy a leányvállalat gépszükségletét az anyavállalat úgy oldja meg, hogy egyszerűen kölcsönadja a szükséges gépet, vagy járművet, amit Magyarországra is szállít. Az ilyen megoldásokhoz speciális áfa-szabályok tartoznak.
A bevezetőben leírt ügylet több, az áfával kapcsolatos problémát felvet, ás az alábbi feladatok nem mindig jutnak az érintettek eszébe:
- egy másik EU-tagállamból átszállított gép saját vagyonmozgatásnak minősül az áfában, amit ott EU-s értékesítésnek kell jelenteni
- mivel a magyar leányvállalat nem vevője, csak bérlője a gépnek, ezért ő beszerzést nem jelenthet, az EU-s anyavállalatnak kell Magyarországon magyar adószámot kérnie, majd a magyar adószámról az értékesítés párját, a beszerzést jelenteni
- a gépbérlet számlázható külföldről, a behozatalt követően akár ki is lehet regisztrálni a magyar adószám alól
- ha néhány év múlva el akarják szállítani a gépet Magyarországról, a kivitelt újra jelenteni kell az EU-s összesítő jelentésben, ismét szükség lesz a regisztrációra (kérjük, térjen vissza az 1-es ponthoz)
- az EU-s összesítő jelentéshez EU-s adószámra van szükség, ami visszamenőleg nem igényelhető
- ha ne adj Isten nem is EU-s az anyavállalat, hanem például svájci, akkor a fenti gépbérleti procedúrába még egy pénzügyi képviselőt és a vámhatóságot is be kell vonni.
Az utóbbi esetben gyakori hiba, hogy a leányvállalat vámkezelteti a 3. országból EU-ba szállított gépet, megfizeti majd visszaigényli az import áfát, pedig nem az ő kötelezettsége. Esetenként az is előfordul, hogy később Magyarországról továbbszállítják az EU-ba a gépet, amikor szintén visszatérhetünk az 1-es ponthoz, és regisztráltathatjuk az anyavállalatot Magyarországon, illetve a célországban.
Áfa kalauz
Tovább súlyosbítja a helyzetet, ha az említett gép egy személygépkocsi. Ekkor még forgalomba is kell helyezni, vagyis magyar rendszámot kell, hogy kapjon, illetve regisztrációs adót is kell utána fizetni. A személygépkocsi áfájának levonási tilalma miatt az áfa-levonhatóság feltételeit pedig jobban meg kell vizsgálni.
Érdemes utánajárni a konkrét eset helyes áfa kezelésének, mert „nem kezelés” esetén az adóhatóság esetleg számunkra sokkal kedvezőtlenebb következtetésre juthat.
A cikk szerzője Gálfy Lívia, az ABT Treuhand csoport szenior tanácsadója.
További blogbejegyzések: