A hét adókérdése: KOCKERD kérdőív
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Cégünk 17 éve folymatosan folyamatosan és jogszerűen működik, bevallási és fizetési kötelezettségeink eleget tesz. A céggel szemben kockázatelemzési eljárást rendelt el a NAV. Ismereteink szerint az adóregisztrációs eljárást követő kockázatelemzés új alapítású cégekre vonatkozik. Hogyan lehetséges, hogy mi is kaptunk KOCKERD kérdőívet?
Az Art. 24/F. § (1) bekezdése alapján: az állami adóhatóság az adószám megállapítását, illetőleg a 24/D. § szerinti eljárást követően haladéktalanul kockázatelemzési eljárást folytat le, amely során az adózó részére kérdőívet küldhet, amelyen – az adózó által végezni kívánt tevékenységhez szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek fennállásának ellenőrzése céljából – az alábbiakra hívja fel az adózót:
- a) a tevékenység részletes bemutatása,
- b) a foglalkoztatottak számával, az alkalmazás jellegével kapcsolatos információk közlése,
- c) a tevékenység folytatásához rendelkezésre álló eszközök bemutatása,
- d) a tevékenység végzéséhez szükséges helyiség adataira, valamint a helyiség használatának jogcímére vonatkozó információk közlése,
- e) a végezni kívánt tevékenységhez rendelkezésre álló pénzügyi, finanszírozási források részletes bemutatása.
A fentiekben foglaltak alapján az adóhatóság tehát nemcsak az adószám megállapítását követően folytat le haladéktalanul kockázatelemzési eljárást.
Az adóhatóság a már működő cégnyilvántartásra köteles társaságok vezető tisztségviselőinek, a korlátolt felelősségű társaság, zártkörűen működő részvénytársaság esetében az 50 százalékot meghaladó mértékű szavazati joggal, vagy minősített többségű befolyással rendelkező tagjainak körében beállt változásokat követően is haladéktalanul kockázatelemzési eljárást folytat le.
Tehát amennyiben az Art. 24/D. §-ában foglalt feltételek teljesülnek, úgy az adóhatóság akár egy 17 éve működő társaság esetében is haladéktalanul kockázatelemzési eljárást folytat le.
A kérdést Nagy Orsolya szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.