Segít az állattenyésztőkön a támogatás
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) üdvözli a kormány szerdai ülésén elfogadott, az állattenyésztők kárainak enyhítését célzó döntéseket, és úgy véli, az előrehozott kifizetéseknek köszönhetően levegőhöz juthatnak a gazdák. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerdán jelentette be, hogy a kormány 10 milliárd forint többlettámogatásról döntött az állattartók megsegítésére.
A MÁSZ csütörtöki közleményében kiemeli: a 20 százalékkal megemelt állatjóléti támogatás már többletpénzt jelent a sertés-, és baromfitartóknak, és a támogatás első két negyedéves részét várhatóan gyorsított eljárással hamarosan ki is fizeti a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH).
A szövetség bízik abban, hogy a miniszterelnöki kabinet és a szakmai szervezetek között múlt héten folytatott magas szintű egyeztetés folytatódni fog annak érdekében, hogy a magyar állattenyésztés régóta remélt és szükséges talpra állítása megtörténhessen.
A MÁSZ felhívja a figyelmet arra, hogy az állatbetegségek megelőzésre, illetve leküzdésére, valamint az állati hulla elszállítására és ártalmatlanítására nyújtott támogatás kedvezményezettje nem a gazda, hanem az állatorvosok, a diagnosztikai központok, illetve az állati fehérje feldolgozók. Itt az a sajátos helyzet alakult ki, hogy a szolgáltatás ára majdnem a támogatás mértékével drágult. Ezeknél a jogcímeknél vannak még tartalékok a díjak további csökkentésére, ami ugyanakkor nem igényel többletforrást – vélekednek az állattartók.
A szövetség javasolja továbbá a kérődző szerkezet-átalakítási támogatás kifizetésének előrehozását is a húsmarha és juhtartók megsegítése érdekében, hiszen az aszály súlyos terméskiesést okozott a szálastakarmányoknál.
Az állattenyésztők emellett üdvözlik a kormánynak az ágazat hitelezésének javítására irányuló szándékát. A 6 éves futamidő, a 3 éves türelmi idő és az 50 százalékos kamattámogatás jelentős előrelépés, ugyanakkor a bankok egyelőre nagyon bizalmatlanok és túlságosan borúlátóak az állattenyésztéssel kapcsolatban – írja a MÁSZ, hozzátéve, hogy így nem juthatnak hitelhez azok a termelők, akiknek a legnagyobb szüksége lenne külső forrásra fejlesztéseikhez. A termelők eladósodottsága már most is tetemes, ez pedig gátja a bankok által kért fedezet – ingatlanok, termőföld, gépek – biztosításának.
Az MFB forgóeszköz hitel konstrukcióját tenyészállat vásárlásra például eddig alig néhányan tudták igénybe venni a kereskedelmi bankok által támasztott előnytelen feltételek miatt – hangsúlyozza a MÁSZ.
(Forrás: MTI)