A hét kérdése: bérelt autó költségeinek elszámolása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozás által bérelt autó bérleti díja, üzemanyag-költsége, és a használattal kapcsolatos egyéb kiadások (karbantartás, javítás) milyen mértékben számolhatóak el a társasági adóalap megállapításánál? Magáncélú használat esetén kapcsolódik-e hozzá adóalap-korrekció? A Tao. tv. szerint a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősül a cégautó használata; a tartós bérlettel bérbe vett személygépjárműre is vonatkozik mindez?


Amennyiben a személygépkocsit a társaság bérli – tartós bérlet -, ez többek között azzal az előnnyel jár, hogy a gépjármű nem kerül a vállalat tulajdonába, és a havi bérleti díjat költségként számolhatja el.

A tartós bérleti konstrukció (operatív lízing) alapja, hogy az ügyfelek egyetlen havi számlán – menetlevéllel igazolt, csakis céges használat esetén a jelenlegi szabályzás szerint áfamentesen – fizetik az összes költséget, s a flottakezelőtől kapják az összes, az autóhasználathoz kötődő szolgáltatást: gumicserét, kötelező karbantartást, s az esetleges egyéb javításokat is. Amennyiben a személygépkocsi bérleti szerződés tartalma arról is szól, hogy a bérléssel összefüggésben a gépkocsinál felmerülő üzemeltetési költség is a bérlőt terheli, akkor a kérdésében említett költségek elszámolhatók.

Amennyiben a magáncélú használat megvalósul, vagyis bármilyen körülmény vagy dokumentum arra utal, hogy a cégautót személyes célra is használják, függetlenül attól, hogy az a társaság tulajdona vagy bérli, akkor az cégautóadó-köteles. Amennyiben a cég belső szabályzatában nem rögzítik, hogy az autókat nem lehet magáncélra használni, akkor – függetlenül a valós helyzettől – már a használat lehetősége is adóztatható.

Rodin adózási konferenciák

Az összes Rodin-konferenciáról itt tájékozódhat.

Személyes használatnak minősül a munkahelyre, a székhelyre vagy a telephelyre a lakóhelyről történő bejárás is. (Kivéve, ha az adott útvonalon kirendelés, külföldi kiküldetés, külszolgálat keretében használják) Ebből az következik, hogy érdemes a belső szabályzatban egyértelműsíteni, hogy az autó magáncélra nem használható.

Amint azt kérdésében is írta, a Tao tv. 3/B. sz. melléklete lehetőséget ad a felmerült költségek elszámolására, amennyiben a cégautóadót a társaság megfizeti, függetlenül attól, hogy bérli a gépkocsit vagy sem, mivel a költségelszámolás a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII törvény 17/A bekezdése szerint cégautó fizetési kötelezettséggel jár együtt, amely a magáncélú használatot is kiváltja.

A vállalkozásnak az üzleti és magáncélú használatot igazolni kell, mind az Áfa tv. (adóköteles tevékenység végzésének igazolása), mind az Szja tv. 70. § előírásai miatt (egyes juttatások adózása).

A kérdést Stefán Zoltán szakértőnk válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.