A hét kérdése: cégfelvásárlás utáni transzferárazás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy kisvállalkozást („A” Kft.), melynek eddig nem volt sem kapcsolódó vállalkozása, sem partnervállalkozása, felvásárolt egy középvállalkozás („B” Kft.) 2016. április 1-én. 2016. december 31-én az „A” Kft. középvállalkozásnak tekintendő transzferár nyilvántartás készítés szempontjából?


A vállalkozásoknak a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kk. tv.) 3. §-a alapján kell a mikro-, a kis-, a középvállalkozási kategóriába (a továbbiakban: KKV) történő besorolásukat, vagy a KKV-n kívüli státuszukat megállapítaniuk, illetve a minősítésük megváltozása megítélésénél a Kk. tv. 5. § (3) bekezdése szerint kell eljárniuk.

Utóbb hivatkozott rendelkezés szerint: „amennyiben egy vállalkozás éves szinten túllépi a 3. §-ban meghatározott foglalkoztatotti létszám vagy pénzügyi határértékeket, vagy elmarad azoktól, akkor ennek eredményeként csak abban az esetben veszíti el, illetve nyeri el a közép-, kis- vagy mikrovállalkozói minősítést, ha két egymást követő beszámolási időszakban túllépi az adott határértékeket vagy elmarad azoktól” (a továbbiakban: kétéves szabály).

A Tao tv. alkalmazásában a KKV besorolást a Kk. tv. rendelkezései alapján kell elvégezni, figyelemmel többek között az önálló vállalkozás, a partnervállalkozás és a kapcsolódó vállalkozás fogalmi meghatározásaira illetve a kétéves szabályra is.

A hivatkozottak értelmében „A” Kft-nek és „B” Kft-nek 2016. december 31-ére vonatkozóan is meg kell állapítania a KKV besorolását a 2015. évi beszámoló (elkészítési határidő 2016. május 31.) adati alapján. A minősítésnél azonban már figyelemmel kell lenniük a partnervállalkozások és kapcsolódó vállalkozások adataira is.

Azaz, mindkét vállalkozásnak meg kell határoznia 2016. december 31-ére a KKV státuszát (a kétéves szabály figyelembe vételével), és amennyiben – már az összeszámítási szabályt alkalmazva – a vállalkozások középvállalkozásnak (vagy nagyvállalkozásnak) minősülnek akkor mindkét vállalkozás külön-külön kötelezett transzferár-nyilvántartás vezetésére a 2016-os évben. Jelen esetben erről van szó.

A kérdésre Lakatos Zsuzsa transzferár- és adószakértő válaszolt. További kérdéseket és válaszokat itt talál.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.