A hét kérdése: készpénzfizetés korlátozása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Amennyiben ugyanattól a szállítótól egy hónapon belül két különböző alkalommal készpénzért vásárolok tűzifát, egyik alkalommal pl. bükkfát, másik alkalommal pedig akácfát és a két teljesítés külön-külön nem, de együtt már meghaladja a 1,5 millió forintot, akkor egy ügyletnek kell-e tekinteni a beszerzést, tehát nem fizethetek készpénzzel?


A fenti példából kiindulva, ha a két ügylet közül az egyik beszerzés adott hónap 30-án történik, a másik pedig a következő hónap 1-jén, tehát két különböző hónapban, de néhány nap eltéréssel, akkor már nem vonatkozik rá a készpénzfizetési korlátozás?

Ha egy számlán belül kétféle ügylet van, egy értékesítés és egy hozzá nem kapcsolódó szolgáltatás, amiből külön-külön egyik sem éri el a 1,5 millió forintot, de a két tétel együtt viszont már meghaladja azt, akkor ez két ügyletnek tekinthető vagy egynek kell tekinteni a készpénzfizetési korlát tekintetében?

Az Art. 2013. január 1-jétől hatályos 38. § (3a) bekezdése alapján pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.

A korlátozás ugyanazon felek között (akik pénzforgalmi számlanyitásra kötelezettek) csak ugyanazon szerződés (ügylet) alapján teljesítendő kifizetésekre vonatkozik.

  1. A kereskedőktől történő vásárlás esetén a felek között minden vásárláskor létrejön egy szerződés (jelen esetben ráutaló magatartással), ezért a különböző vásárlásokat külön-külön kell vizsgálni. Kivételt képez természetesen, ha a felek azért kötnek több szerződést, hogy a korlátozás megsértését leplezzék.
  2. A korlátozás ugyanazon ügyletek vonatkozásában is csak az ugyanazon naptári hónapon belüli kifizetésekre vonatkozik. Mivel az előzőekben foglaltak alapján a vásárlásokat külön adásvételi szerződéseknek kell tekinteni, ezért a korlátozás fennállását is külön szerződésenként (vásárlásonként) kell megvizsgálni.
  3. Ha a felek egymással többféle szerződéses viszonyban állnak, nem gátolja az Art., hogy minden ügylet esetében kimerítsék a készpénzfizetési korlátot. Mivel a törvény az egymással kötött szerződések szerint állít fel korlátozást, így ha a kérdésben szereplő esetben a felek több szerződést kötöttek, úgy a számlán szereplő összeget is külön kell vizsgálni.

Hangsúlyozandó azonban, hogy ha a nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt szabályoznak egy ügyletet több szerződésben, úgy azt a korlátozó rendelkezés tekintetében egy szerződés alapján történő készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni.

A kérdést Nagy Orsolya szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.