A hét kérdése: kkv beruházási kedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új eszközök vásárlásánál a kis- és középvállalkozásokat meghatározott feltételek mellett beruházási kedvezmény illeti meg. Hogyan lehet megállapítani a feltételeknek történő megfelelést?


Kérdés

Egy mérnöki tevékenységgel foglalkozó vállalkozás a 2015-ös évben 2 db laptopot és hozzá kapcsolódó operációs rendszert, valamint tervező szoftvereket vásárolt. A vállalkozás fő tevékenysége TEÁOR 7112 – Mérnöki tevékenység, műszaki tanácsadás, 2 informatikai mérnököt foglalkoztat.

Milyen feltételek mellett érvényesítheti a társasági adó rendszerében a KKV beruházási kedvezményt?

Válasz

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 7. § (1) bekezdés zs) pontja szerint:

Az adózás előtti eredményt csökkenti az adóév utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózónál – ha igénybe kívánja venni a kedvezményt – 

  • a korábban még használatba nem vett ingatlan, valamint 
  • a korábban még használatba nem vett, a műszaki berendezések, gépek, járművek közé sorolandó tárgyi eszköz 
  • üzembe helyezése érdekében elszámolt adóévi beruházások értéke, 
  • továbbá az ingatlan bekerülési értékét növelő adóévi felújítás, bővítés, rendeltetés-változtatás, átalakítás értéke, 
  • valamint az immateriális javak között az adóévben állományba vett, korábban még használatba nem vett szoftvertermékek felhasználási joga, szellemi termék bekerülési értéke, figyelemmel a (11)-(12) bekezdésben foglaltakra.

A fenti pontban foglaltakat az adózó abban az adóévben alkalmazhatja, amely adóév egészében valamennyi tagja (részvényese, üzletrész-tulajdonosa) az adózón kívül kizárólag magánszemély (ideértve az MRP-t is) volt,

Az (1) bekezdés zs) pontja szerinti összeg nem haladhatja meg az adózás előtti eredményt, és nem lehet több 30 millió forintnál. Ennek az összegnek a 19. § szerinti adókulccsal számított értéke az állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések alkalmazásában,

Számvitel A-tól Z-ig 2015

• hatályos számviteli törvény és a kapcsolódó jogszabályok
• még több és részletesebb magyarázat és példa
• jogszabályi hivatkozások
• két új témakör: – a bizalmi vagyonkezelés, mikrogazdálkodói számvitel

Rendelje meg most!

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 26. §. (4) bekezdése szerint:

A műszaki berendezések, gépek, járművek között kell kimutatni a rendeltetésszerűen használatba vett, üzembe helyezett, a vállalkozó tevékenységét közvetlenül szolgáló erőgépeket, erőművi berendezéseket, egyéb gépeket, berendezéseket, műszereket és szerszámokat, szállítóeszközöket, hírközlő berendezéseket, számítástechnikai eszközöket, a tevékenységi profilt meghatározó vasúti, közúti, vízi- és légiközlekedési eszközöket, valamint az itt felsorolt, bérbe vett eszközökön végzett és aktivált beruházást, felújítást.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 25. §. (7) bekezdése szerint szellemi termékek közé sorolandók:

  • a) az iparjogvédelemben részesülő alkotások (különösen: szabadalom, használati minta, formatervezési minta, know-how, védjegy, földrajzi árujelző, kereskedelmi név),
  • b) a szerzői jogvédelemben részesülő szerzői művek és szomszédos jogok (különösen: szoftvertermékek, műszaki tervek),
  • c) a jogvédelemben nem részesülő, de titkosságuk révén monopolizált szellemi javak,
  • függetlenül attól, hogy használatba vették-e azokat vagy sem.

A vállalkozás központi irányításában, adminisztrációjában részt vevők által használt berendezések, felszerelések és járművek nem tartoznak a műszaki berendezések, felszerelések és járművek közé. 

A mérnöki tevékenységgel foglalkozó vállalkozásnál a mérnökök által használt számítógépek a műszaki berendezések és felszerelések közé sorolandók, az igazgató, ügyvezető által, vagy a titkárságon használt számítógép azonban már az egyéb berendezések közé tartozik, így nem esik bele a kedvezményezett körbe. Az egyes eszközök besorolását egyedileg kell elvégezni és minden esetben a végzett tevékenység lesz a döntő.

Azoknak a kis- és középvállalkozásoknak, amelyek igénybe kívánják venni az adóalap csökkentési lehetőséget, minden esetben meg kell határozniuk, hogy mely eszközeik melyik számviteli kategóriába tartoznak. Ennek a leghatékonyabb eszköze számviteli politika, ennek  keretén belül kell a tárgyi eszközöket besorolni egyik vagy másik alcsoportba.

A leírtak és a kérdése alapján véleményem szerint mind a laptopok, mind az operációs rendszerek és egyéb mérnöki szoftverek bekerülési értéke (nettó értéke) elszámolható társasági adóalap csökkentő tételként, ha megfelelően van dokumentálva a használat és ez a számviteli politikában is leírásra kerül – ezt a könyvelővel szükséges egyeztetni. Fontos, hogy ezeket az eszközöket valóban a meghatározott célra használják és az igazgatási, adminisztrációs feladatok ellátásához szükséges számítástechnikai eszközöktől elkülönülten tartsák nyilván.

Válaszadó: Lakatos Zsuzsa, Transzferár- és adószakértő. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.