A hét kérdése: melegétkeztetés adózása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cégünk 2013-ban 12.500 forint melegétkeztetést biztosított dolgozói számára havonta. Másik telephelyre költözés miatt a cégnél biztosított étkezés nem felel meg a melegétkeztetés feltételeinek. A vendéglátó hely kiszállítja személyekre kiadagolva az ételt, melyet a cégünk nevére kiállított számlára utólag, a tárgyhót követő hónapban fizetünk ki. Hogyan adózik ez a juttatás? Melyik hónapban kell a bevallásban szerepeltetni? A megszerzés, vagy a kiszámlázás hónapjában?


2013-ban is változatlan az a feltétel, hogy a munkahelyi étkeztetésnél a munkáltató telephelyén kell működnie az étkezőhelynek.

Ebben az esetben és az Erzsébet utalvány formájában juttatott jövedelem minősül béren kívüli juttatásnak az Szja tv. 71. § (1) bek. ba) alpontja alapján:

„ba) munkahelyi (üzemi) étkeztetésnek minősülő szolgáltatás keretében a munkáltató telephelyén működő étkezőhelyen megvalósuló ételfogyasztás formájában juttatott jövedelemből a havi 12 ezer 500 forintot meg nem haladó rész [ideértve a kizárólag az adott munkáltató telephelyén működő munkahelyi (üzemi) étkezőhelyen az említett értékben és célra felhasználható – a munkáltató vagy az étkezőhelyet üzemeltető személy által kibocsátott – utalványt, elektronikus adathordozót is], és/vagy

bb) Erzsébet-utalvány formájában juttatott jövedelemből (az adóéven belül utólagosan adva is) a juttatás alapjául szolgáló jogviszony minden megkezdett hónapjára a havi 8 ezer forintot meg nem haladó rész;”

A többi juttatás után a jövedelem 1,19 szeres adóalap-szorzóval számolva 16 % szja és nem 14 %, hanem 27 % eho fizetési kötelezettség keletkezik.

A cafetéria juttatás, ha azt munkavállaló kapja, a juttatás munkaviszonyból származó jövedelemként visel közterheket.

Az adót a kifizetőnek a juttatás hónapja kötelezettségeként kell bevallania és megfizetnie az Szja tv. 69. § 5. § a) pontja alapján.

A fentiek következtében a cégnek  utalvány formájában érdemes adni cafetéria juttatást, melynek a 12.500 Ft-ot meg nem haladó része minősül béren kívüli juttatásnak.

Változatlan az előzőek mellett a Szép-kártya vendéglátás alszámlájára utalt, melegkonyzás vendéglátóhelyeken, éttermi és mozóg vendéglátás, illetve egyéb vendéglátás keretében étkezési szolgáltatásra felhasználható legfeljebb 150.000 Ft támogatás is, mely szintén 35,7 % közteher mellett adható kedvezményesen – töbek között – a munkavállalók, a munkaviszonyban állók számára.

Ennek feltétele, hogy a vendéglátóhely az arra felhatalmazott és a rendszerbe bevont elfogadóhelynek minősüljön.

A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.