A járvány miatt szankciómentességet kérnek a NAV-tól a könyvelők Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Minősített Könyvelők Egyesülete (Minke) a bevallások és beszámolók esetleges késedelmes benyújtása miatt kérte a méltányosságot, miután a Pénzügyminisztérium elutasította a szervezet kérését a határidő halasztására.

A Minke előzőleg március elején levélben kérte a Pénzügyminisztériumtól a gazdálkodó szervezetek beszámolási kötelezettségének határidő hosszabbítását, a múlt évihez hasonlóan, 2021. szeptember 30-ig. Kérésüket azzal indokolták, hogy a koronavírus-járvány miatt nehézségekbe ütközik a köz- és taggyűlések összehívása. A Pénzügyminisztérium válasza szerint jelenleg nincs napirenden a bevallási határidő elhalasztása – derül ki az egyesület közleményéből.

Már-már teljesíthetetlen a terhelés

„Szeretnénk meggyőzni a Pénzügyminisztériumot, hogy vizsgálja felül döntését. Kérésünket újabb érvekkel támasztottuk alá. Azonban addig is méltányosság gyakorlására kértük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt. Kérjük, hogy ha a határidők változatlanul maradnak is, 2021. szeptember 30-ig egységesen mellőzzék a bevallások és beszámolók esetleges késedelmes beküldése miatti szankciók kiszabását” – mondta Harkai István a Minősített Könyvelő Egyesületének elnöke.

A Minke álláspontja szerint ugyanis, csak a gazdálkodók elenyésző része tudott felkészülni a beszámolók és közgyűlések online lebonyolítására, annak ellenére, hogy időközben történt jogszabályi módosítások megteremtették a szükséges jogi hátteret.

szankciómentesség

Ezenfelül a szervezet azzal érvel, hogy a bevallásokat segítő könyvelőirodákra már-már teljesíthetetlen mértékű terhelést ró a járvány miatt kialakult helyzet. Drasztikusan nőtt ugyanis a könyvelők adminisztrációs feladata, például a vállalkozások vészhelyzeti támogatás igénylésének adminisztrációja, vagy éppen a megnövekedett táppénz igénylések miatt.

Ugyanakkor közvetlenül is jelentős fennakadást okoz maga a járvány, mely a könyvelőket sem kímélte, így hetekre, hónapokra voltak kiesések, nehézkessé vált az ügyintézés, mind az ügyfelekkel történő, mind a hivatalos egyeztetések tekintetében.

Tömeges méretű probléma

A Minke közleménye szerint már csak hab a tortán, hogy mivel a könyvelők túlnyomó része nő, hónapok óta jelentős többletteheret kénytelenek cipelni az online oktatás és home office miatt, ami tovább csökkenti a munkavégzés hatékonyságát.

„A könyvelő kollégák hozzánk érkezett reakciói jelzik, hogy a probléma tömeges méretű, ezért nagyon bízunk kérelmünk kedvező elbírálásában. Bízunk benne, hogy legalább a szankciómentességet sikerül elérni” – adott hangot bizakodásának Harkai István.

Szerinte a szankciómentesség már csak azért is észszerű lenne, mert a kiszabott büntetések jelentős részénél az adózók a koronavírus-járványra hivatkozva kérelmezhetik a bírság törlését, amit az Adóhivatal nagy valószínűséggel méltányolni is fog. A szankciómentesség így sok felesleges adminisztrációtól mentesítené az gazdálkodókat, az adóhivatalt és a könyvelőirodákat egyaránt.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.