A jövőben a NAV végzi a végrehajtásokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövőben a NAV végzi azokat a végrehajtásokat,  amelyeket eddig törvényszéki végrehajtók láttak el, így a feladat elkerül a bírósági szervezetrendszertől – mondta az erről szóló törvényjavaslat vitájának expozéjában az Igazságügyi Minisztérium államtitkára.

Völner Pál közölte: a módosítás által a törvényszéki végrehajtók jogállása is megszűnik, a magánjogi követelések végrehajtása azonban továbbra is az önálló bírósági végrehajtó hatásköre marad.

A javaslat kiemelt célja, hogy egységes szabályok vonatkozzanak az adótartozások és az adók módjára behajtandó köztartozások, valamint a törvényszéki végrehajtók feladatkörébe tartozó kötelezettségek kezelésére, függetlenül attól, hogy azok igazságügyi, vagy állami követeléseket érintenek.

Az adóhatóság 2018 januárjától működik általános közigazgatási végrehajtási szervként – emlékeztetett. Egyes végrehajtásokat már az idei évtől az adóhatóság látott el, így a hivatal már rendelkezik a hatásköri szabályzással.

Az új feladatok átadás-átvétele több lépcsőben zajlik – folytatta. Az 2019. január 1-jétől kiállított dokumentumok, vagyis az úgynevezett új ügyek esetében az adóhatóság jár el, a régebbieket továbbra is a törvényszéki végrehajtó intézi.

Az ügyek kizárólag elektronikus úton adhatók át – tette hozzá.

Az előterjesztés tartalmazza azt is, hogy az állam lemond az elévült és a behajthatatlan követelésekről – ismertette -, azokról, amelyek értéke nem éri el a kétszázezer forintot, vagy amelyek 2010 előtt keletkeztek és azóta sem lehetett behajtani azokat.

A folyamatban lévő ügyek átadására a javaslat egy hónapos időt határoz meg.

Ha felmerül olyan kötelezettség, amelyet a törvényszéki végrehajtó a jogállás megszűnése miatt már nem tud ellátni, azt a jövőben a bírósági titkárnak kell kezelnie.

A változtatás más törvényeket is pontosít: az illetékekről vagy az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló, vagy a jogi személyekkel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló törvényt, a jogrendszer koherenciája érdekében. A javaslat tartalmazza még büntetőjogi és pénzügyi tárgyú jogszabályok módosítását, átláthatóbbá téve azokat.

Völner Pál szólt az Alkotmánybíróság azon határozatáról is, amely a bűnügyi költségek szabályozásával kapcsolatban marasztalja el a jogalkotót. Az előterjesztés ezt is orvosolja – mondta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.