A kivétkiegészítést és a közreműködői díj kiegészítést terhelő eho megállapítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Matlné Kisari Erika cikke a kivétkiegészítést és a közreműködői díj kiegészítést terhelő 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás kiszámításához nyújt segítséget számítási példákkal. A cikk az Adó szaklap 2010/4. számában jelent meg.

Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (Eho-tv.) vonatkozó rendelkezése szerint a kifizető – kifizető hiányában, vagy ha a kifizető az adóelőleg alapját képező jövedelem után adót (adóelőleget) nem köteles megállapítani – a jövedelmet szerző magánszemély 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet az adóévben kifizetett, juttatott, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja-tv.) szerinti összevont adóalapba tartozó jövedelemnél

  • az adóelőleg-alap számításnál figyelembe vett jövedelem,
  • valamint a vállalkozói kivét és a kivétkiegészítés együttes összegének, illetve a személyes közreműködői díj és a személyes közreműködői díj kiegészítés együttes összegének, de legfeljebb a vállalkozóra irányadó, Tbj.-ben meghatározott tevékenységre jellemző kereset tárgyévi összegének a vállalkozói jogviszonyra tekintettel a tárgyévre bevallott nyugdíjjárulék alapját meghaladó része után.
Például:
  • vállalkozói kivét 1 000 000
  • tevékenységre jellemző kereset 2 000 000
  • kivétkiegészítés 700 000
  • végleges vállalkozói osztalékalap 4 000 000

A vállalkozói kivét és kivétkiegészítés együttes összege 1 700 ezer, amiből 1 millió kivét után a nyugdíjjárulék fizetése megtörtént. A kivétkiegészítés teljes összege szolgál a 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás alapjaként.
A magánszemély – egyebek mellett – az adóévben megszerzett 25 százalékos adóterhet viselő osztalék (Szja-tv. 66. §), vállalkozói osztalékalap (Szja-tv. 49/C. §) után 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet mindaddig, amíg a biztosítási jogviszonyában a Tbj. 19. § (3) bekezdése alapján megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék, az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény 9. § (1) bekezdése alapján megfizetett egészségbiztosítási járulék, a Tbj. 36–37. §-a és 39. § (2) bekezdése alapján megfizetett egészségügyi szolgáltatási járulék (a továbbiakban együtt: egészségbiztosítási járulék), valamint az a)–e) pontban meghatározott jövedelmek után megfizetett 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás együttes összege a tárgyévben el nem éri a négyszázötvenezer forintot (a továbbiakban: hozzájárulás-fizetési felső határ).
A végleges vállalkozói osztalékalap összegét 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli.

A társas vállalkozásoknál

A személyes közreműködői díj kiegészítést terhelő 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás alapjának meghatározása

  • A személyes közreműködői díj (tagi jövedelem) 900 000
  • Tevékenységre jellemző kereset 3 000 000
  • 2009. év terhére 2010-ben kifizetett osztalék 1 800 000
  • 2008. év eredmény terhére 2010-ben fizetett osztalék 700 000

A társas vállalkozás a 2010-ben kifizetett osztalék teljes összegének alapulvételével 14 százalék mértékű egészségügyi hozzájárulást von le a magánszemélytől 2 500 000×0,14=350 000
Az év végén a társaság kiadja az igazolást arról, hogy a kifizetett osztalékból 2 100 ezer a személyes közreműködői díj kiegészítés. A személyes közreműködői díj kiegészítés után a társaságot terheli a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége, a magánszemély a 2 100 ezer alapulvételével számított 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást (294 ezer) visszaigényelheti.
Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá nem tartozó, Szja-tv. szerinti társas vállalkozás 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet azon összeg után, amelyet a számvitelről szóló törvény szerint a vállalkozás tevékenységében személyesen közreműködő tag részére osztalékként, részesedésként meg lehetett volna állapítani, ki lehetett volna fizetni, de legfeljebb a pozitív adózott eredmény tag részesedésével arányos része után.
Az így megállapított egészségügyi hozzájárulás alap nem lehet több, mint a Tbj.-ben meghatározott tevékenységre jellemző kereset azon része, amely meghaladja a vállalkozói jogviszonyra tekintettel bevallott nyugdíjjárulék-alap és személyes közreműködői díj kiegészítés együttes összegét.

A vállalkozók 27 százalékos eho-jának bevallása

Az egyéni vállalkozó a vállalkozói osztalékalap és a kivétkiegészítés után fizetendő egészségügyi hozzájárulást a tárgyévre vonatkozó bevallásában vallja be, és a bevallás benyújtására előírt határidő lejártáig fizeti meg.
A társas vállalkozás a 3. § (1) bekezdésének ab) alpontjában meghatározott egészségügyi hozzájárulást a személyes közreműködői díj kiegészítésről kiadott igazolás napját követő hónap 12-éig vallja be és fizeti meg.

Matlné Kisari Erika cikke az Adó szaklap 2010/4. számában jelent meg

Forrás: Adó szaklap 2010/4.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.