A kormány nem nyújt be új adótörvényt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány, miután visszavonta az adótörvények módosítását, az idén nem nyújt be újabbat – közölte Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. Hozzáfűzte: így a jelenleg érvényes adótörvény marad hatályban. Mint mondta, a kormánynak nincs olyan kötelezettsége, hogy évente módosítsa az adókról szóló jogszabályt. Ettől függetlenül példátlan lenne, hogy a parlament nem fogad el adótörvény-módosító csomagot a jövő évre.

A költségvetést a kormány pénteken új formában nyújtja be.

Információink szerint a benyújtott adótörvényekből nem von vissza mindent, és bizonyos változásokat vissza tud csempészni egy másik törvénybe. A „”fő”” adótörvényt nem nyújtja be újra a kormány, így az adómértékek bizonyosan nem fognak változni január elsejétől (például megmaradna a cégek különadója, viszont nem emelkedne a társasági adó). A külön törvényjavaslatban benyújtott Robin Hood adót viszont nem vonja vissza a kormány. Arra azonban jó esély van, hogy a parlament leszavazza az energiacégekre kivetendő többletterhet.

Úgy tudjuk, hogy a kabinet egy harmadik, kisebb jelentőségű, uniós jogharmonizációt szolgáló törvénybe betesz néhány olyan, főleg adóegyszerűsítést szolgáló, illetve az adminisztrációs szabályokról szóló változtatást, amelyet a visszavont „”salátatörvényből”” fontosnak tart elfogadtatni. Technikailag módosító indítvánnyal erre módja van, akár a kormánypárti frakció segítségével is.

Ha az adótörvények nem változnak, az a költségvetés számára 160 milliárdos többletbevételt jelentene 2009-ben a visszavont csomagban foglaltakhoz képest. Mivel azonban a kormány a költségvetésben szereplő makropályát is módosítja, a tényleges többletet csak akkor lehet kiszámolni, ha az átírt gazdasági növekedési számokat és inflációt is ismerjük már.

Úgy tudjuk, hogy a kormány lényegében tartalmilag vonja vissza a költségvetést. Azaz tulajdonképpen ugyanazon fedlap alá egy másik büdzsét tesz.

Szili Katalin házelnök közlése szerint a frakciók megegyeztek abban, hogy a költségvetési kiadási plafon megállapítását célzó SZDSZ-es javaslatot házszabálytól eltéréssel tárgyalják. Ez azt jelenti, hogy még hétfő este (lapzártánk után) megkezdődött az általános vita, jövő héten lesz a részletes vita, 27-én pedig a zárószavazás. Ennek jelentőségét az adja, hogy a liberálisok javaslatát a miniszterelnök múlt héten meghirdetett tizenkét pontos „”válságcsomagja”” alapján az MSZP közpénzügyi törvényének részeként akarta elfogadtatni.

A parlament tegnap gyorsított menetben csaknem egyhangúan megszavazta a bankbetétek biztonságát garantáló Országos Biztosítási Alapról (OBA) szóló törvény módosítását. E szerint az OBA által biztosított összeghatárt a jelenlegi 6 millió forintról 13 millió forintra emelik, és eltörlik a tízszázalékos önrészt.

Forrás: Népszabadság


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 20.

A közvetett adózás rendszere Algériában (4. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 19.

Kapcsolt vállalkozási viszony megítélése

„X” és „Y” társaság az ügyvezetés egyezőségére tekintettel kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózók. Az „Y” társaság a 100 százalékos tulajdonosa „Z” társaságnak, e két társaság tehát a többségi befolyás alapján minősül kapcsolt vállalkozásnak, az ügyvezetés egyezősége e tekintetben nem áll fenn. Az „X” és a „Z” társaság tulajdonosi háttere teljes mértékben különbözik egymástól, egyik adózó sem gyakorol többségi befolyást a másikban. Kérdésünk arra irányul, hogy „X” és „Z” társaságok között ebben az esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony.

2024. szeptember 19.

Adóelőnyök a megújult K+F rendszerben

A K+F tevékenységekhez kapcsolódóan már eddig is több adónemben – társasági adó, helyi iparűzési adó, innovációs járulék, szociális hozzájárulási adó, Kiva – lehetőség volt az adóalap csökkentésére vagy adókedvezmény igénybevételére. Az adózási kedvezmények mellett a kutatás-fejlesztési tevékenységek kapcsán a vállalkozások más, közvetlen állami támogatásokra is jogosulttá válhatnak. Ahhoz, hogy ezekkel a kedvezményekkel élni tudjon egy vállalkozás, fontos meggyőződni arról, hogy az adott tevékenység a hazai és nemzetközi szabályozás alapján valóban kutatás-fejlesztésnek minősül-e.