A közvetett adózás rendszere a Dél-afrikai Köztársaságban (4. rész)


A Dél-afrikai Köztársasság a kontinens egyik legerősebb gazdasága. Az ország különleges áfarendszerét ismertetjük.

A sorozat előző részeit itt találja.

A dél-afrikai áfaszabályozás harmonizál azzal az Európában is alkalmazott elvvel, hogy adóztatás célja elsősorban az ország területén belül zajló ügyletekre terjedjen ki, így a teljesítési hely szabályok szerint a termék-, illetve szolgáltatás-export típusú ügyletek 0%-kal adóznak. A dél-afrikai teljesítési hely szabályok amúgy meglehetősen lazán vannak megfogalmazva, amelynek következtében számos vita és kérdés merült fel az adóalanyok, különösen a külföldi adóalanyok, és az adóhatóság között, elsősorban az elektronikus szolgáltatások miatt. Ennek is köszönhető, hogy 2019. április elsejei hatállyal új előírások léptek életbe az elektronikus szolgáltatásokra vonatkozóan, egyértelműsítve mikor kell helyi adószámot kiváltania a külföldi adóalanynak elektronikus szolgáltatásokra tekintettel.

A jelenleg hatályos szabályozás szerint elektronikus szolgáltatások alatt azt kell érteni, amikor a szolgáltatás vagy ún. elektronikus ügynök segítségével, vagy az internet útján valósul meg és ellenérték fejében történik, ide nem értve bizonyos e-learning tanulási tartalmakat, formákat.

A teljesítés időpontja alapvetően azt határozza meg, hogy a fizetendő adót melyik időszakra vonatkozóan kell bevallani, megfizetni, illetve az áthárított adó melyik időszakban helyezhető levonásba. Főszabály szerint az ügyletek teljesítési időpontja vagy a számla kiállításakor, vagy az ellenérték megszerzésekor (jóváírásakor) keletkezik. Amennyiben a két időpont nem egy időszakra esik, akkor a kettő közül hamarabb bekövetkező esemény időpontja fogja meghatározni a teljesítés időpontját.

Természetesen, ha van főszabály, úgy vannak kivételek is, ezek közül is ismerjünk meg néhányat. Az időszaki elszámolású ügyletek esetén például a fizetési határidő határozza meg a teljesítés időpontját, azonban ha a megrendelő azt az esedékesség előtt megtéríti a szállítónak, akkor a fizetés (jóváírás) időpontjának lesz elsőbbsége. Bérlet-típusú ügyletek esetén akkor van a teljesítés időpontja, amikor a terméket rendelkezésre bocsátják, illetve amikor az egyes bérleti díjak esedékesek.

Az adó alapja Dél-Afrikában is főszabály szerint az ellenérték, erre kell rászámolni a 15%-os kulcs alkalmazásával az áfát. Nézzünk azonban néhány kivételt, amikor eltérően alakul a számítás. Kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek esetén, amennyiben az ellenérték a piaci érték alatt kerül meghatározásra, akkor a megrendelő jogosult a teljes áfa levonására, azonban ha az ellenértéket a szokásos piaci ár felett határoznák meg a felek, akkor bizonyos korlátozásokra figyelemmel kellene lenni az adólevonás során. Abban az esetben, ha az adóalany befejezi a tevékenységét és visszaadja az adószámát, akkor a még készleten lévő áruk után fizetendő adó keletkezik, amennyiben a beszerzés / előállítás során levonható adó keletkezett. Ilyen helyzetben a fizetendő áfa alapja vagy az előállítás költsége, vagy az éppen aktuális piaci ár szerint kell meghatározni.

Dél-Afrikában is lehetősége van a külföldieknek, hogy a megfizetett áfát az országból való távozáskor visszaigényeljék. Ez akkor lehetséges, amikor a vásárlástól számított három hónapon belül hagyja el a termék az országot. A megfelelő dokumentáció benyújtása esetén a dél-afrikai adóhatóság három hónapon belül téríti vissza az áfát a külföldi személynek.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.