A közvetett adózás rendszere Ghánában (2. rész)


Ghána piacgazdaság, kevés politikai akadálya van a kereskedelemnek és a beruházásoknak. Az ország fő exportterméke az arany, a kakaó, a nyersolaj, a mangán, és az ipari gyémánt.

A cikk első részét itt találja.

Ghánában a bevallásokat havi rendszerességgel kell beadni, a bevallási időszakot közvetlenül követő hónap utolsó napjáig. Eddig az időpontig kell a fizetendő áfát átutalni. Az előző cikkben is említett – az áfával gyakorlatilag együtt mozgó – GETFL, NHIL, CHRL-t is eddig kell megfizetni. Amennyiben egy adóalany importszolgáltatást vesz igénybe azt nem a normál adóbevalláson keresztül vallja be, hanem erre külön nyomtatvány van, abban kell lejelenteni és azon keresztül kell a fordított adózást alkalmazni, azonban ennek a nyomtatványnak az esedékessége különbözik a normál áfa-bevallásétól, ugyanis annak esedékessége a hónapot követő 21-e. Amennyiben az importszolgáltatás fordított adója fizetendő pozíciót eredményezne, akkor a befizetés időpontja is 21-én esedékes, legkésőbb. Az adóbevallások benyújtása történhet elektronikus formában, amely az adóhatóság támogatását is élvezi, azonban lehetőség van papír alapú adóbevallásra is.

A visszaigénylő pozíció esetén a görgetés az ajánlott eljárás, azonban ha az adóalany már három hónapja folyamatosan görgeti az adóját, akkor lehetőség van visszaigénylés kezdeményezésére is. Egy számla annak keltétől számított hat hónapig helyezhető levonásba, illetve a három hónapos görgetés után van lehetőség visszaigényelni, azonban ennek is van limitje, egészen pontosan 6 hónap. 6 hónapon túl már nem lehet a görgetett adót visszaigényelni.

A bevallás időbeli elmulasztása esetén 500 cedin a bírság, amelynek összege minden további nappal 10 cedinnel nő, amíg a bevallást be nem nyújtják. A befizetési határidő elvétése esetén késedelmi kamatot kell fizetni, amelynek mértéke igazodik a ghánai Nemzeti Bank irányadó alapkamatához, annak 125%-a lesz a késedelmi kamat. Méltányossági kérelemnek helye nincs.

2022 októbere óta az adóalanyok kötelesek a számláikat az ún. CIS (Certified Invoicing System) rendszeren keresztül kiállítani, amely össze van kötve az adóhatóság rendszerével, így folyamatos adatáramlás van az adóhatóság irányába. Az elektronikus számlázás bevezetése türelmi idővel történt, ugyanis bár 2022 októbere óta kötelesek elektronikus számlázásra az adóalanyok, de tényleges kötelezés 2023 januárjától lépett életbe, és egy évig tartott a türelmi idő. Mára a szabályok elvétése súlyos bírságot von maga után, ugyanis ha valaki nem elektronikusan állítja ki a számláit, akkor „alap” 50,000 cedis büntetést kap, plusz a hibás számla áfaösszegének a háromszorosát.

A számla formátuma előzetes jóváhagyáshoz kötött, amelyet az adóhatóság vezetője adhat meg. A számla kötelező tartalmi elemei az alábbiak: a számla sorszáma, a szállító neve – címe – adószáma, a vevő neve és címe, illetve ha adóalany, akkor a megrendelő adószáma is. Az ügylet tárgya, termék esetén annak természetes mértékegysége, szolgáltatás esetén az azt legjobban leíró jellemzője. A számla kelte és a fizetési határidő. A nettó összeg, az áfa összege és a bruttó összeg. Árengedmény esetén annak mértéke.

Elektronikus számla esetén az alábbi többletkövetelmények vannak még: a számla elektronikus aláírása, a számla QR kódja, időbélyegző. A ghánai nemzeti bank engedélyének hiányában helyi adóalanyok közötti ügyletek esetén tilos a számlát devizában kiállítani.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 24.

A közvetett adózás rendszere Ghánában (1. rész)

Ghána piacgazdaság, kevés politikai akadálya van a kereskedelemnek és a beruházásoknak. Az ország fő exportterméke az arany, a kakaó, a nyersolaj, a mangán és az ipari gyémánt.