A közvetett adózás rendszere Marokkóban (1. rész)


Marokkóban az áfát 1986 áprilisában vezették be; az adó négykulcsos, az általános kulcs 20 százalékos. Ismertetjük a részleteket.

Marokkó gazdasága afrikai viszonylatban, nominálisan az ötödik legnagyobb. Gazdaságának húzóerejét a mezőgazdaság, a foszfátbányászat, illetve az idegenforgalom adja. A foszfátkitermelésének nagyságrendjét az mutatja a legjobban, hogy ezen a területen a világ harmadik legnagyobb kitermelője (az Egyesült Államok és Kína után).

Az áfa bevezetése 1986 áprilisában történt. Jelenleg négykulcsos a rendszer, az általános kulcs 20%, de bizonyos termékekre-szolgáltatásokra alkalmazható a 7, 10 illetve a 14%-os kulcs. Természetesen létezik 0%-os kulcs is, illetve az adómentes ügyletek köre.

Marokkóban is létezik a kötelező adóregisztráció, illetve az önkéntes adószám-kiváltás intézménye. Amennyiben külföldi adóalany vált ki helyi adószámot, akkor köteles adóképviselőt is választani, utóbbi lesz felelős az áfa-bevallás benyújtásáért, illetve befizetendő pozíció esetén az áfa megfizetéséért.

Adólevonási joggal nem járó adómentes körbe tartozik például a hulladék vasáruk forgalmazása, vagy olyan alapvető élelmiszerek, mint a tej, kenyér vagy cukor, valamint az újságok, könyvek, filmek kereskedelme. Adólevonással járó 0%-os körbe tartozik például az export, bizonyos mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó gépek, berendezések forgalmazása, vízenergia hasznosításához kapcsolódó tevékenység. A napelemek értékesítése, telepítése, illetve annak felhelyezése során használt segédanyagok is 0%-os körbe tartoznak, adólevonási joggal.

Az adó levonható az adóköteles tevékenységhez kapcsolódó beszerzések kapcsán, de bizonyos beszerzések konkrét tiltás alá esnek. Ilyen lehet például a magáncélú beszerzés, üzleti ajándékozás céljából történő beszerzés, vagy azoknak az autóknak a beszerzése, amelyek az idegenforgalomban hasznosulnak, így például ha turistákat szállítanak vele. Arányosítás alkalmazandó, amennyiben a beszerzés adóköteles, illetve adómentes körbe tartozó tevékenységet is egyaránt szolgál.

A turistáknak azzal kedvez a rendszer, hogy a külföldi utasok jogosultak az országból aló távozáskor áfa-visszatérítésre. Ennek az elsődleges feltétele, hogy csak bizonyos értékhatár feletti termékek esetén kérhető áfa-visszatérítés. Az értékhatár 2000 marokkói dirhamnál van meghúzva, ami már az áfát is tartalmazza. A cikk írásának időpontjában az árfolyam 36 forint környékén mozog, így kb. 72,000 Ft-ot meghaladó értékű termék esetén van lehetőségünk adóvisszatérítést igényelni.

A törvény területi hatálya természetesen Marokkó területére terjed ki, ami azonban sokkal izgalmasabb, hogy mikor jogosult az adóalany a rá áthárított áfát levonásba helyezni. Kétféle megközelítésből lehet választani. Az egyik a mi pénzforgalmi szemléletünknek feleltethető meg, azaz akkor vonhatja le az áfát, amikor a vételárat, áfával növelten megfizeti. A másik lehetőség, ha a számla kézhezvétele keletkezteti a levonási jog megnyiltát.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.