A külföldi befektetések jó része adóelkerülést szolgál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külföldi tőkebefektetések 40 százaléka az adóelkerülést célozza.

A külföldi tőkebefektetések több mint harmada világszerte kizárólag adóelkerülést szolgál, esetükben nincs szó valós beruházásról – állítja friss tanulmányában a Koppenhágai Egyetem és a Nemzetközi Valutaalap, amelyet a Napi.hu idéz.

A folyó fizetési mérlegekben az FDI (közvetlen külföldi tőkebefektetés) címszó alatt éves szinten mintegy tizenötezer milliárd dollár szerepel; ennek mintegy 40 százaléka egyszerűen fantomtőkének tekinthető – írják a tanulmány szerzői.

A fantombefektetések mintegy fele Luxemburghoz és Hollandiához köthető, Málta, Írország, Svájc és Nagy-Britannia több területén a tőkebefektetések kevesebb, mint fele valós.

A Tax Justice Network úgy véli, Magyarország világszerte a 20. legfontosabb adóparadicsom a multicégek számára.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.