A magánszállásadók átalányadózása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az államháztartási törvény módosításába csomagolt változás az szja-törvény tételes átalányadózásra vonatkozó rendelkezéseit visszamenőleg, 2011. január 1-től módosítja.

Az államháztartási törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvény módosította a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 57/A §-át.

Az Szja törvény eddig hatályos rendelkezései szerint a tételes átalányadózást csak azok a fizetővendéglátó magánszemélyek választhatják, akik tevékenységüket az adóévben legfeljebb 90 napos időtartamban folytatják.

Ez a rendelkezés hátrányosan érinti a magán-szállásadást. A módosítás visszaállítja a korábbi állapotot, amely szerint a tételes átalányadózás csak turisztikai, utazási célú magán-szállásadás esetében alkalmazható, nem terjed ki a tartós szobakiadásra, de az adóéven belül nem korlátozza a tevékenység folytatásának időtartamát.

Az ideiglenes tartózkodás felső határa 90 nap, ez az időtartam azonban adóévenként és személyenként értendő. A módosított szabályt már az adózási mód 2011. évi választásánál alkalmazni lehet, tehát visszamenőleges hatálya van.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).