Óriási fordulat a BAR-listán!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A múlt péntektől a bankok csak azokat látják a KHR-rendszerben (korábbi nevén BAR-listán), akik hátralékukat nem rendezték 12 hónapon belül, vagyis a fizetési késedelembe esett adósokat nem öt, hanem csak egyetlen évig tartják nyilván.

A múlt évben egyre általánosabbá vált, hogy a bankok jól fizető ügyfeleiknek kamat- vagy valamilyen díj-, illetve jutalékkedvezményt biztosítottak. Ide lehetett sorolni például az OTP októberi programját és az FHB-nak azt a megoldását, amely szerint ha valaki jól fizető ügyfélként adja el az ingatlanát és hat hónapon belül új ingatlant vásárol, akkor az új ingatlan megvásárlásához a bank teljesen díjmentesen nyújt új hitelt. A Budapest Bank (BB) − tudtuk meg a hitelintézetnél − jól törlesztő ügyfeleinek háromszázalékos kamatkedvezménnyel kínálja személyi kölcsönét. Ez azonban nem sokáig maradhat hatályban.

A hitelintézetek többsége szerint ugyanis az ilyen típusú kedvezményeket a Központi Hitelinformációs Rendszerből (KHR, régebbi nevén BAR) nyerhető információk tették lehetővé. A múlt péntektől a bankok azonban csak azokat látják a rendszerben, akik hátralékukat nem rendezték 12 hónapon belül. A KHR-ben tehát a fizetési késedelembe esett adósokat nem öt, hanem csak egyetlen évig tartják nyilván, ezért a BB szakértői szerint új minősítési és árazási modelleket, kockázatkezelési technikákat kellene kidolgozni a változás nyomán keletkező információhiány és addicionális kockázat ellensúlyozására.

A bankok szerint nem elég az egy év

A bankok többsége úgy gondolja, hogy az egyszer már tartósan késedelembe esett adósnál ez nagyobb eséllyel következik be újra. Arról még a szakmában is vita van, hogy hány év után csökken jelentősen, illetve szűnik meg ez a hatás. Abban viszont általános az egyetértés, hogy a 12 hónapos visszatekintés nem elegendő.

Az új szabályozásnak megfelelően a lakossági hitelmulasztás nyilvántartásából összesen 98,55 ezer személy 232,5 ezer hitelmulasztását már március közepe előtt törölték − tudtuk meg a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt.-nél. A vállalkozási hitelszerződések nyilvántartásából 75 ezer szerződéshez kapcsolódó, késedelmes fizetésről szóló adat került ki a rendszerből. A továbbiakban a lakossági hitelmulasztások és a vállalkozási hitelszerződések nyilvántartásaiból a sikeres teljesítéssel lezárt adatok az egyéves elévülési idő elteltével automatikusan láthatatlanná válnak. Amennyiben azonban a hitelszerződés nem teljesítéssel zárult (például a kihelyezett összeget veszteségként leírják), a KHR többi nyilvántartásában az adatok elévülési ideje változatlanul öt év − nyomatékosította a BISZ.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.