A magas áfa is okolható a húsipari csődökért?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Fórum az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséért nevű szerveződés (Fórum) egyetért a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének (HDSZ) érvelésével, miszerint a húsipari termékek, és általában az alapvető élelmiszerek esetében az Európában legmagasabb áfa-kulcs az egyik fő oka a sorozatos ágazati csődöknek.


Az alapvető élelmiszerek áfájának fokozatos emelése egyre szélesebbre tárta az ajtót a csalásra szakosodott szervezett bűnözői csoportok előtt. Úgy vélik, „a piacot elárasztották az áfa-csalással és más illegális módszerekkel manipulált árú termékek, százmilliárd forintos nagyságrendben károsítva meg az állami költségvetést.”

A Fórum emlékeztet: az idén ősszel a szerveződés kész javaslatot tett a magyar kormány asztalára, a nemzetközileg elismert adószakértők által készített, iparági adatokra alapozott tanulmány bemutatta az alapvető élelmiszerek áfája csökkentésének költségvetésre gyakorolt hatását, és olyan áfa-kulcsot javasolt, amelynek alkalmazása, legalábbis szinten tartaná az állam adóbevételeit.

A kormány mindeddig nem adott választ a Fórum javaslatára. A Fórum tagjai attól félnek, hogy amennyiben a kormány legalább minimális intézkedésként az ideiglenesen alkalmazható fordított áfát nem vezeti be az alapvető élelmiszereket előállító szektorokban, számolni kell olyan, az iparág szereplői által kényszerűségből tett drasztikus intézkedésekkel, melyek vagy az elviselhetetlen veszteségek csökkentésére, vagy elviselhetőbb gazdasági környezet keresésére irányulnak.

A Fórum az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséért nevű szerveződés több mint 20 szakmai szervezetet és vállalatot tömörít.

(forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.