A papíralapú számlákról is jelenteni kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A „kézi számlák” sem maradnak ki az adatszolgáltatásból – figyelmeztetett a LeitnerLeitner.


2018. július 1-jétől az adóalanyok közötti belföldi áfás ügyletekről, amelyekben az áthárított áfa eléri vagy meghaladja a 100.000 Ft-ot a számla adattartalmát tételesen, valós időben be kell majd jelenteni az adóhatóságnak. „Az adatbejelentést főszabály szerint a számlázó programok és az adóhatóság rendszere közötti gép-gép automatikus kapcsolat biztosítja majd. Azonban a nyomdai úton előállított, nyomtatvány használatával kiállított számlák, azaz a „kézi számlák” sem maradnak ki az adatszolgáltatásból.” – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.

Az automatikus adattovábbítás ugyan nem érinti a kézi számlákat, azonban az adóhatóság a számlák adattartalmára így is igényt tart. Ezért esetükben a 100.000-500.000 Ft közötti áfatartalmú számlákról 5 naptári napon belül, az 500.000 Ft felettiekről pedig 1 naptári napon belül kell jelentést küldeni. Ezt az adatszolgáltatási portál web felületén manuálisan kell majd megtenni, ahol a számlának az áfatörvény szerinti összes adatát be kell majd rögzíteni.

A kötelező adatszolgáltatás nem ismeretlen a kézi számlát használó cégek számára. Más körben ugyan, de a kiskereskedelemben a számlák adattartalmának bejelentése az adóhatóság felé már évek óta kötelező bizonyos meghatározott esetekben. A magánszemély vevők felé pénztárgépes nyugta helyett számlát kiállító cégek havonta, a következő hó 15. napjáig kötelesek ugyanis adatot szolgáltatni a számla keltére, sorszámára, a vevő nevére és címére, valamint a bruttó ellenértékre vonatkozóan. Idén júliustól a két adatszolgáltatás egymással párhuzamosan működik majd.

A többlet adminisztráció nem titkolt célja, hogy a kézi számlával működő cégeket a számítógép alapú és ez által online számla adatszolgáltatás felé terelje a rendszer. Erre kínálhat alternatívát a NAV által elkészített, bárki részére elérhető online számlázó program, amelyet regisztrációhoz kötötten lehet használni. Július elseje után is lehet regisztrálni a NAV számlázó programjára azoknak, akik nem saját fejlesztésű vagy előfizetéses számlázó szoftvert használnak, de legkésőbb az első adatszolgáltatással érintett számla kiállításáig el kell végezni a műveletet. Bár ez sok, most még számlatömböt használó vállalkozásnak megoldást jelenthet a felesleges adminisztráció elkerülésére, de hátránya, hogy a program nemcsak a 100 ezer Ft-ot meghaladó áfatartalmú számlákat jelenti, hanem mindet.

[htmlbox art_tukor]

Sajnos mivel a NAV által kínált program csak az egyszerű eseteket tudja kezelni, ezért azoknak a nagyobb cégeknek, melyeknek fontos a számlázó program vállalat irányítási rendszerbe való integrációja nem nyújt alternatívát. Adatfeltöltési és lekérdezési funkciók híján azok számára sem ad megoldást a NAV számlázó rendszere, akik sok számlát bocsátanak ki.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.